Szczyt trójmorza w Warszawie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. flickr

W cieniu wizyty Donalda Trumpa w Polsce odbyła się równie ważne spotkanie rządzących dwunastoma państwami trójmorza. Jest to region pomiędzy takimi akwenami morskimi jak: Bałtyk, Adriatyk i morze czarne. Prezydent USA uczestniczył w szczycie jako gość specjalny.

 

Aktem końcowym warszawskiego szczytu była deklaracja, na której wstępie podkreślono potencjał rozwojowy całego regionu. Głównym celem jest koordynacja działań państw regionu oraz wspólne inwestycje gospodarcze i modernizacyjne. Zwrócono uwagę również na dziedzinę transportu i infrastruktury, gdzie postulowano dalszy rozwój tzw. Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Andrzej Duda mówił o zbudowaniu korytarza od Świnoujścia, aż po wyspę Krk na Adriatyku. W obu tych miastach mają postać wielkie gazoporty. W relacji z Unią Europejską podkreślono fakt, iż współpraca w ramach trójmorza jest szczególnym rodzajem współpracy państw UE i powinna przynieść korzyść całej Unii.

Pogłębienie integracji w ramach trójmorza zapoczątkowała inicjatywa Polski i Chorwacji na pierwszym szczycie w chorwackim Dubrowniku. Jednym z ważniejszych osiągnięć tej niesformalizowanej jak dotąd grupy jest utworzenie Forum Biznesowego Trójmorza. Celem FBT jest łączenie i koordynacja przedsiębiorstw , które są zainteresowane wzmocnieniem więzi gospodarczych w regionie.

Podsumowując: Po początkowych porażkach rządu Prawa i Sprawiedliwości w polityce zagranicznej (wybór Tuska na szefa RE) widoczna jest znaczna poprawa wizerunku naszego państwa na arenie międzynarodowej. Integracja w grupie wyszehradzkiej zostaje rozszerzona o państwa całej europy środkowej i bałkanów. Obecność Prezydenta USA na szczycie państw regionu, który stwierdził w imieniu Stanów Zjednoczonych, iż: “Stoimy z wami ramie w ramie” – może zaprowadzić do znacznego powiększenia prestiżu zrzeszenia tych państw.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY