Powstaje Dom Spotkań z Kresami im. kardynała Henryka Gulbinowicza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kard. Gulbinowicz

/ Fot. studiowschod

W Straszowicach pod Wołowem powstaje Dom Spotkań z Kresami im. kardynała Henryka Gulbinowicza. Do dworku będą zapraszani rodacy ze Wschodu.

W sobotę poświęcenia pierwszego kamienia węgielnego dokonał kardynał Henryk Gulbinowicz. Metropolita wrocławski urodził się na Wileńszczyźnie i nigdy nie ukrywał swojego sentymentu do Kresów.

Zgodnie z wolą ks. kardynała budynek stanie się domem dla wszystkich osób związanych z Kresami. W zamierzeniu Dom Spotkań z Kresami ma być miejscem, gdzie naoczni świadkowie historii będą przekazywać następnym pokoleniom świadectwo życia.

Sama inicjatywa powstania takiego budynku powstała kilka lat temu. Fundacja Studio Wschód, która jest inicjatorem wielu akcji (“Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, “Dary na Kresy”) jest jednym z głównych inicjatorów wybudowania domu. Podczas wydarzenia otwierającego budowę Domu Spotkań z Kresami, świadkowie historii, po Mszy św., którą koncelebrowali ks. biskup Edward Janiak i proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca Stanisław Małys, udali się do Straszowic. Wraz z uczniami, samorządowcami i wolontariuszami został tam posadzony dąb pamięci. Podpisano również akt notarialny związany z budową dworku.

Budowa będzie przypominać rodziny dom kardynała Gulbinowicza i ma nosić imię duchownego. Dom Spotkań z Kresami będzie pierwszym miejscem w Polsce, do którego będą sprowadzani rodacy ze Wschodu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY