Senat przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Definitywny koniec pomników minionej epoki?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Popiersie Józefa Stalina, w tle kolejne.

/ pixabay.com

Senat przegłosował nowelizację ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Regulacja ustala zasady usunięcia nieużytkowych obiektów budowlanych m.in. pomników. Głosowanie w senacie miało wyjątkowo jednomyślny przebieg: 79 senatorów poparło projekt, głosów przeciw nie było.

29 czerwca 2017 roku Senat RP zajął się m.in. nowelizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Ustawa została przyjęta przytłaczającą większością głosów: „za” było 79 senatorów, 1 wstrzymał się od głosu, nikt nie zagłosował przeciwko.

Nowelizacja wprowadza zasady na jakich będą usuwane z przestrzeni publicznej budowle, pomniki i obiekty, które gloryfikują ustrój totalitarny. Regulacje odnoszą się do obiektów o charakterze nieużytkowym. W zapisach nowelizacji zastrzeżono, że nie odnoszą się one do obiektów, które znajdują się na cmentarzach, lub nie są wystawione na widok publiczny.

Regulacje nie obejmują również obiektów, które są wpisane do rejestru zabytków lub mają związek z działalnością edukacyjną, artystyczną, naukową itp. Nowelizacja uściśliła także definicję pomnika, przez który ustawodawca rozumie m.in.: kopce, posągi, popiersia, płyty i tablice pamiątkowe.

Nowelizacja nakłada na właścicieli obowiązek usunięcia wymienionych w jej zapisach obiektów promujących ustrój totalitarny. Mają na to czas 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Jednak najpierw nowelizacja musi zostać podpisana przez Prezydenta RP.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY