Obywatele sześciu państw z zakazem wjazdu do USA! Sąd Najwyższy przyjął dekret Trumpa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump

/ fot. flickr.com

Dekret imigracyjny Donalda Trumpa wejdzie w życie w przeciągu 72 godzin, po tym jak wczoraj (poniedziałek), przyjął go Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że obywatele Syrii, Jemenu, Iranu, Somalii, Sudanu oraz Libii nie mogą wjeżdżać na terytorium USA przez 90 dni, natomiast wszyscy uchodźcy przez najbliższe 120, aż administracja USA opracuje “lepszą” metodę ich weryfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa. 

Sam dekret został w prawdzie podpisany przez prezydenta już 6 marca, jednak Sąd przychylił się do niego dopiero dzisiaj, unieważniając tym samym wyroki sądów niższych instancji. Opóźnienie było spowodowane dużym poruszeniem opozycji, która określała dokument jako dyskryminujący wobec muzułmanów, bowiem zakazem objęto obywateli właśnie takich państw. Donald Trump zaprzecza, twierdząc, że priorytetem jest bezpieczeństwo.

Należy podkreślić, że dekret imigracyjny wchodzi w życie jedynie tymczasowo. Sąd Najwyższy rozpatrzy go w pełnym składzie w październiku i wysłucha argumentów obu stron.

Dokument jest ściśle związany z polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Wymienione sześć państw to przeciwnicy Arabii Saudyjskiej, jednego z głównych sojuszników USA w regionie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY