Będzie dymisja Dawida Wildsteina? Domagają się tego środowiska kresowe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

fot. YouTube

Środowiska kresowe mają wysłać do prezesa TVP list, w którym żądają dymisji red. Dawida Wildsteina. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod listem.

Wniosek ma związek z promowaniem przez Wildsteina banderyzmu. List napisało Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich, zaś adresatem jest Jacek Kurski – Prezes Telewizji Polskiej. W liście możemy przeczytać, że środowiska kresowe, które reprezentują ofiary ukraińskiego ludobójstwa protestują przeciwko emisji “Studio Wschód”, którego redaktorem jest Dawid Wildstein.

Towarzystwo odwołuje się do odcinka z dnia 24 czerwca 2017 r. Jak napisali: Twórcy tego „dzieła” w sposób absolutnie niedopuszczalny i haniebny dokonali kryptoreklamy banderowskiej mordowni pod nazwą „Kryjówka” (przepraszamy za to określenie, ale inne nie przychodzi nam do głowy w odniesieniu do lokalu obwieszonego upowskimi insygniami, gdzie na porządku dziennym są zawołania morderców z UPA: „Sława Ukraini-herojam sława i Sława Nacji-smert woroham”), która to knajpa znajduje się we Lwowie i słynie z gloryfikacji ludobójców narodu polskiego: OUN-UPA. Takąż funkcję spełnia występujący tam zespół pod nazwą „Ot Vinta”, który także był promowany przez polskich dziennikarzy tego programu. Wystarczy stwierdzić, że lider tej grupy wyraża się per „osobistość” o ukraińskim zbrodniarzu wojennym i ludobójcy narodu polskiego Stepanie Banderze.

Zwraca się także uwagę na promowanie ukraińskiego zespołu “Ot Vinta”. Ponadto środowiska kresowe przypominają, że ludobójstwa nie ulega przedawnieniu i przy promowaniu tego typu zachowań musi istnieć zasada “zero tolerancji”, a dziennikarze powinni być zobligowani do posługiwania się określeniami zgodnymi z prawdą historyczną.

Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w mocnych słowach wypowiada się również o polskiej telewizji: To wielki wstyd, że polska telewizja nie emituje programów upominających się o należną cześć dla ofiar ludobójstwa (zwłaszcza w momencie wydania przez Ukrainę kolejnego zakazu prac ekshumacyjnych na Wołyniu), natomiast zajmuje się kryptoreklamą ukraińskich knajp i Ukraińca wyjącego wśród portretów Bandery o „wybebeszaniu flaków”- wstyd Panie Prezesie!

Pod koniec wniosku domagają się natychmiastowej dymisji redaktora Dawida Wildsteina. Proponują także, aby Telewizja Polska zaczęła promować polskie domy kultury i miejsca związane z dawnymi Kresami Wschodnimi.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY