Uszczelnienie zaczyna przynosić efekty! Dynamiczny wzrost wpływów z VAT-u!

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. P. Tracz / KPRM

Zapowiadane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego uszczelnienie podatku VAT przynosi efekty. Wpływy z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) wzrosły o około 13 proc. – wynika z doniesień „Dziennika Gazety Prawnej”

Nieco ponad miesiąc temu, Morawiecki informował o uszczelnieniu o dodatkowych kilka miliardów złotych – w większości pochodzących z podatku VAT. Zapowiedział wówczas, że w przyszłym roku możemy się spodziewać dodatkowych 20-30 mld złotych w naszym budżecie z tego tytułu.

W maju wpływy z VAT wyniosły ok. 11,65 mld zł. Były o ok. 13 proc. wyższe niż w maju 2016 r. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy z tego tytułu udało się zebrać 68,5 mld zł, o jedną trzecią więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przyrównując wyniki do założeń na cały 2017 rok, plan zrealizowano niemal w 48 proc.” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Co prawda w mniejszym stopniu, ale regularny wzrost wpływów z VAT, potwierdzały także poprzednie miesiące 2017 roku. W okresie styczeń-kwiecień udało się zgromadzić z tego tytułu 56,83 mld zł, co stanowiło o 39,6 proc. więcej niż przed rokiem. Zdaniem gazety było to związane z dużo niższymi zwrotami niż w 2016 roku, ponieważ wpływy brutto z tych okresów są na podobnym poziomie.

Inaczej ma się sprawa w przypadku kwietnia 2017. W tym miesiącu zwroty były tylko nieznacznie niższe niż w ubiegłym roku, a wzrost wpływów wyniósł 13 proc. i tym samym utrzymał tendencję wzrostową. Taki stan rzeczy oznacza, że wynik mógł być skutkiem uszczelnienia VAT lub coraz znaczniejszego wzrostu koniunktury w gospodarce naszego kraju.

Zdaniem – cytowanego przez gazetę – Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomistę Banku Millennium wzrost funduszu płac, będzie napędzał coraz większe zakupy, to z kolei pozytywnie wpłynie na dochody i budżet naszego kraju. Ekspert szacuje, że deficyt budżetu centralnego wyniesie około 40 mld zł, zamiast przewidywanych w ustawie 59,3 mld zł.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY