Odpowiedź polskiego MSZ na oskarżenia o zdradę ze strony Francji

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Emanuel Macron

/ fot. kremlin.ru

Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski, odniósł się do niedawnych słów prezydenta Emmanuela Macrona na temat zachowania państw Europy Wschodniej. Jego zdaniem to Francuzi powinni się wytłumaczyć z tych słów. Dopytywany o to jak wypowiedź prezydenta Francji wpłynie na relacje pomiędzy naszymi krajami odpowiedział: „To proszę pytać Francuzów, bo my nikogo nie zdradziliśmy.

Francuski prezydent udzielił wywiadu 8 gazetom, w tym „Gazecie Wyborczej”. Padły w nim gorzkie słowa pod adresem państw Europy Wschodniej. Polityk stwierdził, że w kontekście polityki tych krajów można mówić o „podwójnej zdradzie”. Jego zdaniem, kiedy chodzi o fundusze, środki unijne na rozwój państwa Europy Wschodniej są otwarte na współpracę, natomiast kiedy UE wymaga pomocy i jedności, wówczas milczą.

Macron rozmawiał o walce z terroryzmem, zmianami klimatycznymi i falami migrantów. Francuski polityk powtórzył swoje deklaracje z kampanii wyborczej. Przypomniał o koncepcji wspólnego budżetu europejskiego, ale również odniósł się do regulacji pracy w krajach UE.

Nie oszukujmy się: wielcy obrońcy ultraliberalnej i niezrównoważonej Europy właśnie na tym się potknęli. Dlaczego doszło do Brexitu? Ponieważ pracownicy z Europy Wschodniej zajmowali brytyjskie miejsca pracy. Nie jestem w stanie wytłumaczyć Francuzom, że nasze zakłady pracy są zamykane, bo w Polsce jest taniej, a nasze firmy zatrudniają Polaków, bo mogą płacić im mniej niż Francuzom – powiedział Emmanuel Macron.

Słowa francuskiego prezydenta były szeroko komentowane w mediach, w końcu dziennikarzom udało się uzyskać na ten temat opinię szefa MSZ. Waszczykowski określił słowa prezydenta Francji mianem „zaskakujących.

Ja mam nadzieję, że pan prezydent Macron, który będzie dziś i jutro na Radzie Europejskiej i ma zamiar spotkać się z panią premier Beatą Szydło, wyjaśni te słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej – powiedział dziennikarzom w Sejmie.

Podkreślił, że to na Francuzach spoczywa powinność wyjaśnienia tych słów. Dopytywany o relacje z Francją odparł w końcu: „Proszę pytać Francuzów, my nigdy nikogo w życiu nie zdradziliśmy.” Jednak dodał po chwili, że wierzy w poprawę wzajemnych stosunków pomiędzy Polską a Francją.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY