REKLAMA

Odpowiedź polskiego MSZ na oskarżenia o zdradę ze strony Francji

REKLAMA

Minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski, odniósł się do niedawnych słów prezydenta Emmanuela Macrona na temat zachowania państw Europy Wschodniej. Jego zdaniem to Francuzi powinni się wytłumaczyć z tych słów. Dopytywany o to jak wypowiedź prezydenta Francji wpłynie na relacje pomiędzy naszymi krajami odpowiedział: „To proszę pytać Francuzów, bo my nikogo nie zdradziliśmy.

Francuski prezydent udzielił wywiadu 8 gazetom, w tym „Gazecie Wyborczej”. Padły w nim gorzkie słowa pod adresem państw Europy Wschodniej. Polityk stwierdził, że w kontekście polityki tych krajów można mówić o „podwójnej zdradzie”. Jego zdaniem, kiedy chodzi o fundusze, środki unijne na rozwój państwa Europy Wschodniej są otwarte na współpracę, natomiast kiedy UE wymaga pomocy i jedności, wówczas milczą.

Macron rozmawiał o walce z terroryzmem, zmianami klimatycznymi i falami migrantów. Francuski polityk powtórzył swoje deklaracje z kampanii wyborczej. Przypomniał o koncepcji wspólnego budżetu europejskiego, ale również odniósł się do regulacji pracy w krajach UE.

Nie oszukujmy się: wielcy obrońcy ultraliberalnej i niezrównoważonej Europy właśnie na tym się potknęli. Dlaczego doszło do Brexitu? Ponieważ pracownicy z Europy Wschodniej zajmowali brytyjskie miejsca pracy. Nie jestem w stanie wytłumaczyć Francuzom, że nasze zakłady pracy są zamykane, bo w Polsce jest taniej, a nasze firmy zatrudniają Polaków, bo mogą płacić im mniej niż Francuzom – powiedział Emmanuel Macron.

Słowa francuskiego prezydenta były szeroko komentowane w mediach, w końcu dziennikarzom udało się uzyskać na ten temat opinię szefa MSZ. Waszczykowski określił słowa prezydenta Francji mianem „zaskakujących.

Ja mam nadzieję, że pan prezydent Macron, który będzie dziś i jutro na Radzie Europejskiej i ma zamiar spotkać się z panią premier Beatą Szydło, wyjaśni te słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej – powiedział dziennikarzom w Sejmie.

Podkreślił, że to na Francuzach spoczywa powinność wyjaśnienia tych słów. Dopytywany o relacje z Francją odparł w końcu: „Proszę pytać Francuzów, my nigdy nikogo w życiu nie zdradziliśmy.” Jednak dodał po chwili, że wierzy w poprawę wzajemnych stosunków pomiędzy Polską a Francją.

 

źródło:

wMeritum.pl
Polub fanpage wMeritum.pl na Facebooku
REKLAMA

Komentarze