Podsumowanie czerwcowych manewrów polskiej armii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Richard Bumgardner / fot. Richard Bumgardner via Flick.com / CC 1.0

BALTOPS-17
W środę, 14 czerwca br. na plaży w Ustce, w ramach ćwiczenia BALTOPS-17, odbył się desant międzynarodowej grupy zadaniowej. Podczas jednego z najważniejszych epizodów ćwiczenia BALTOPS-17, a zarazem jednego z ostatnich, ćwiczący przeprowadzili międzynarodową operację desantową. Siły główne, które wylądowały na polskiej plaży to 1 batalion z 23 Pułku Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Siły główne międzynarodowej grupy zadaniowej były desantowane na amfibiach AAV-7, oraz z poduszkowców desantowych LCAC.

Saber Strike 17
W piątek 16 czerwca 2017 roku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika obserwowali przebieg sojuszniczego ćwiczenia pod kryptonimem ‘Saber Strike 17’ na pasie ćwiczeń taktycznych OSPWL w Orzyszu. W Dniu Dostojnych Gości (DVDay) udział wziął również Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, dowódca Połączonych SIł NATO w Brunssum, generał Salvatore Farina,  dowódca wojsk lądowych USA w Europie general broni Ben Hodges oraz kadra dowódcza SZ RP – dowódca operacyjny RSZ generał dywizji Sławomir Wojciechowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Marek Sokołowski oraz attache obrony USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Litwy.

Ćwiczący żołnierze realizowali odparcie atakującego przeciwnika, wsparcie pola walki z powietrza przez samoloty F-16, B-52, B-1B oraz śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół, niszczenie min za pomocą ładunków wydłużonych, ostrzał artyleryjski i ewakuację medyczną z pola walki. W ćwiczeniu trwającym od 5 do 16 czerwca 2017 roku udział bierze blisko 3000 żołnierzy z kilku państw NATO:  z Polski (1300 żołnierzy), ze stacjonującej w Bemowie Piskim – Batalionowej Grupy Bojowej NATO (1100 sojuszników z USA, Rumunii i Wielkiej Brytanii), a także z Kanady i Litwy (300 żołnierzy). Dopełnieniem dynamicznych działań pododdziałów był statyczny pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego.

DRAGON-17
Kilkanaście tysięcy żołnierzy z Polski, państw NATO oraz partnerskich weźmie udział w największych manewrach Sił Zbrojnych RP w 2017 roku. W dniach 6-8 czerwca br. w Zegrzu odbyła się końcowa konferencja planistyczna do ćwiczenia DRAGON-17

-Nasycenie ćwiczeniami w 2017 roku jest duże. Szkolimy się nie tylko w układzie narodowym, ale także międzynarodowym. DRAGON-17 będzie podsumowaniem podejmowanych wspólnych wysiłków szkoleniowych w ostatnich miesiącach.- powiedział dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika.

Głównym celem DRAGONA-17 będzie zgrywanie sił bezpośrednio podległych Dowództwu Generalnemu RSZ oraz doskonalenie ich współdziałania z wojskami obrony terytorialnej i organami administracji publicznej w ramach połączonej operacji obronnej prowadzonej na części terytorium państwa. W ćwiczeniu planuje się udział kilkunastu tysięcy żołnierzy z Polski oraz 14 państw sojuszu i partnerskich. Żołnierze będą ćwiczyć na niemal wszystkich poligonach w Polsce, na lądzie, na morzu i w powietrzu. Głównym ćwiczącym będzie 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

Polscy wojskowi wzięli też udział w manewrach na Słowenii Adriatic Strike 2017 oraz Litwie-IRON WOLF 2017.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY