Norwegia kończy z poprawnością polityczną?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ backyardconservative.blogspot.co

 

12 czerwca rząd Norwegii zaprezentował projekt ustawy wprowadzającej m.in. zakaz noszenia islamskich chust w państwowych placówkach edukacyjnych (od początku do końca nauki). Jeśli uda się przegłosować ustawę, Norwegia dołączy do kilkunastu państw europejskich w których taki zakaz już obowiązuje.

W Norwegii od 2013 roku rządzi koalicja Partii Konserwatywnej i Partii Postępu, popierane przez dwie mniejsze partie: Chrześcijańską Partię Ludową oraz Partię Liberalną. Premier Erna Solberg radykalnie zmieniła stosunek do imigrantów i islamu. „Imigranci muszą się dostosować do naszych zwyczajów” – zapowiadała jeszcze w zeszłym roku.

W czasie wolnym możesz nosić co chcesz, ale w pracy chcemy widzić Twoją twarz” – powiedziała. Solberg wspomniała również, że nie można nikomu zabraniać wiary, ale kobiety noszące nikab demonstrują nie tylko swoją wiarę, ale także kontrowersyjne poglądy, które są sprzeczne z norweskimi wartościami.

Jak się okazuje, norweska premier, od słów przeszła do czynów i rząd oficjalnie zaprezentował projekt, który teraz, zgodnie z procedurą obowiązującą w tym kraju, czekają konsultacje. Kiedy się zakończą, dojdzie do głosowania, które – jak twierdzą norweskie media – koalicja najprawdopodobniej wygra.

Jeżeli rządowa ustawa zostanie zaakceptowana i wejdzie w życie, Norwegia dołączy do coraz dłuższej listy krajów w Europie, które zakazują noszenia tego typu ubiorów. Jak wynika z danych, w styczniu 2017 roku w 12 krajach europejskich obowiązywał zakaz noszenia tradycyjnych muzułmańskich nakryć i chust. Całkowity zakaz obowiązuje m.in. w Belgii, Francji i Holandii. Z kolei w Danii, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii mamy do czynienia z częściowym zakazem.

Zawsze w kontekście głosowania nad tematem ograniczenia praw muzułmanów pojawiają się głosy sprzeciwu. Niektórzy reprezentanci lewicy w państwach Zachodniej Europy wskazują, że zakaz noszenia tradycyjnych ubiorów, może uniemożliwić muzułmanom integrację ze społeczeństwem. Poza tym podnosi się, że tego typu zakaz mogą być niezgodne z prawami człowieka.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY