Ukraiński drugim językiem urzędowym we Wrocławiu?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

7 czerwca odbyło się FORUM (For Ukrainian Migrants). Wydarzenie to miało na celu stworzenie platformy na rzecz współpracy oraz wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy środowiskami biznesowymi, imigranckimi oraz władzą lokalną i regionalną. Podczas Forum padła również propozycja wprowadzenia języka ukraińskiego jako drugiego języka urzędowego we Wrocławiu. Mówił o tym konsul honorowy Ukrainy Grzegorz Dzik. 

Svitlana Krysa, kierownik Działu Konsularnego Ambasady Ukrainy w RP zwróciła uwagę na zanikanie języka ojczystego wśród swoich rodaków, którzy przyjeżdżają do Polski.

Mężczyzna mówi do mnie: przepraszam nie rozumiem i nie rozmawiam w języku ukraińskim. Pytam, ile lat w Polsce mieszka. Odpowiada, że 3 miesiące. To przykre, że migranci ukraińscy zapominają o swojej kulturze, języku, o swoim państwie. W mieszanych rodzinach, gdzie np. matka to Ukrainka, a mąż Polak, do dziecka w domu mówi się jedynie w języku polskim. Potem, gdy proszą o wydanie paszportu dla dziecka, ono nie rozmawia w ogóle po ukraińsku, a rodzice się zupełnie tego nie wstydzą – wskazała.

 

Na problem języka zwrócił również uwagę Konsul honorowy Ukrainy we Wrocławiu Grzegorz Dzik. Przyznał, że chciałby, aby drugim językiem w komunikacji i udzielaniu informacji w stolicy Dolnego Śląska, był język ukraiński. Bariera komunikacyjna może bowiem naprawdę zamknąć komuś drogę do lepszego życia. Dlatego Informacja musi być dobrej jakości – mówił.

Wśród studentów największa grupa poza mieszkańcami Wrocławia to Ukraińcy, dlatego całkowicie popieram przywitanie ludzi z Ukrainy w ich języku, zwłaszcza w tych bramach Wrocławia jak dworzec PKP czy lotnisko – wskazał.

 

FORUM (For Ukrainian Migrants) stanowiło platformę do przedyskutowania problemów migrantów i, jednocześnie, miejsce poszukiwania ich rozwiązań. Efektem skonsolidowanych działań ma być poprawa sytuacji na rynku pracy dla migrantów oraz ich funkcjonowania w środowisku lokalnym, jak również usprawnienie procesu legalizacji oraz zatrudniania cudzoziemców przez polskich przedsiębiorców.

 

 

Źródło: wolnosc24.pl, wroclaw.gosc.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY