Resort obrony podjął decyzję o dalszej modernizacji czołgów T-72

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Mark Roche via Foter.com / CC BY-NC-SA

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w specjalnym komunikacie, że zamierza wznowić modernizację czołgów T-72. Sowieckie maszyny w latach 1994-2002 były modernizowane do wersji PT-91 Twardy.

Wznowienie modernizacji to efekt współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z Polską Grupą Zbrojeniową. Ta ostatnia ma wyprodukować nowoczesną amunicję 125 mm, która będzie stosowana w nowych maszynach.

Jak czytamy w specjalnym komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej, zmodernizowane czołgi T-72 mają za zadanie wesprzeć na polu walki posiadane przez Polskę maszyny Leopard. „Informujemy, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło działania zmierzające do modernizacji czołgów T-72 a równolegle Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła prace nad wyprodukowaniem skutecznej i nowoczesnej amunicji 125 mm. Pozwoli to w perspektywie kilkunastu miesięcy tak uzupełnić brakujące zapasy amunicji, aby czołgi starszej generacji, posiadane przez Wojsko Polskie, realnie mogły wesprzeć nowoczesne czołgi Leopard. Równocześnie trwają prace nad produkcją czołgu nowej generacji” – czytamy.

Resort obrony zaznaczył również, że działania te mają na celu naprawę zaniedbań za rządów koalicji PO-PSL oraz złych decyzji z lat 2001-2005. „Opisywane działania mają na celu jak najszybszą naprawę zaniedbań rządów PO-PSL oraz fatalnych decyzji z lat 2001-2005, gdy zrezygnowano z modernizacji polskich czołgów” – czytamy.

Czołg PT-91 Twardy produkowany był w latach 1994-2002, jako modernizacja radzieckiej maszyny T-72. Jego prototyp powstał w 1991 roku (stąd nazwa), a łącznie wyprodukowano 281 egzemplarzy. Dziś obok niemieckich pojazdów Leopard 2, czołgi PT-91 Twardy tworzą trzon polskich sił pancernych. Są wyposażone w 125-milimetrową armatę a także dwa karabiny maszynowe – czołgowy i przeciwlotniczy.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY