Ukraina: Podpalono polską szkołę w Mościskach. Wrzucono do środka dwa kanistry z łatwopalną cieczą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Ostatniej nocy podpalono budynek polskiej szkoły w Mościskach w obwodzie lwowskim. Przez wybite okno wrzucono dwa plastikowe kanistry z nieznaną cieczą wraz z płonącym lontem z kawałka tkaniny.

Zszokowana dyrektorka szkoły Teresa Teterycz powiedziała Polskiej Agencji Prasowej w rozmowie telefonicznej, że to pierwszy taki przypadek.

– My nie mamy tutaj wrogów. Tutaj nie ma tarć na tle narodowościowym. Ukraińskie dzieci bywają na naszych dyskotekach, nasze dzieci chodzą do nich, u nas nie ma problemów. Wydaje mi się, że musiał to zrobić ktoś, kto został do tego wynajęty – powiedziała.

Szczęśliwie budynek w nocy był pusty i nikt nie ucierpiał. Straty wyceniono na równowartość około trzech tysięcy złotych. Śledztwo prowadzi miejscowa policja, a na miejscu zjawił się już pracownik konsulatu generalnego RP we Lwowie.

Mościska są miasteczkiem położonym na Ukrainie, ok. 12 kilometrów od granicy z Polską. Powiat mościski zamieszkuje liczna ludność polskiego pochodzenia, kultywująca narodowe tradycje i posługująca się w życiu codziennym językiem polskim.

Ogólnokształcąca Szkoła Średnia nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach rozpoczęła swoją działalność 2 września 2002 roku. Obiekt jest własnością Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Mościskach. Inicjatywa budowy szkoły z nauczaniem w języku polskim powstała w roku 1995 w środowisku miejscowej Polonii, która reprezentowana jest przez Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Oddział w Mościskach.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY