REKLAMA

Zmarł wybitny działacz polonijny Jan Kobylański

Zmarł wybitny działacz polonijny Jan Kobylański

W środę w wieku 95 lat zmarł wybitny wieloletni działacz polonijny Jan Kobylański. Założył i przewodził Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ). Był konsulem honorowym RP w Argentynie, a następnie w Uruwgwaju.

O śmierci poinformowała organizacja, której przewodził od początku jej powstania – „Z największym smutkiem informujemy, iż w Montevideo, w dniu 27 marca 2019 r. zmarł w wieku 95 lat Prezes i założyciel Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ) – Jan Kobylański”.

Czytaj więcej: Podejrzany o zniszczenie pomnika bohaterów z NSZ aresztowany

Jan Kobylański urodził się 21 lipca 1923 roku na terenach dzisiejszej Ukrainy w mieście Równe. Przebywał w kilku niemieckich obozach koncentracyjnych – m.in. Dachau, Oświęcim-Brzezinka.

Po wojnie mieszkał w Włoszech, gdzie ukończył studia menadżerskie. W 1952 roku wyemigrował do Paragwaju, gdzie mieszkał przez kilkadziesiąt lat. Następnie zamieszkał w 1981 roku w Urugwaju.

Konsul honorowy RP na obczyźnie

W 1989 roku został z nadania ówczesnego ministra dyplomacji Krzysztofa Skubiszewskiego konsulem honorowym RP w Argentynie, a następnie w Urugwaju. Z funkcji tej został odwołany przez ministra Władysława Bartoszewskiego w 2000 roku.

W 1990 roku został przez ś.p. prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Następnie w 1993 r. Lech Wałęsa uhonorował go Krzyżem Komandorskim. Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Radio Maryja

REKLAMA

Komentarze