REKLAMA

Wizyta Prezydenta na Ukrainie. Duda i Zełenski podpisują wspólną deklarację

Wizyta Prezydenta na Ukrainie. Duda i Zełenski podpisują wspólną deklarację

Zakończyła się wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Po spotkaniu z tamtejszym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, obaj przywódcy podpisali wspólną deklarację o sytuacji na wschodzie kraju i na Krymie, a także o wsparciu poszukiwania mogił ofiar rzezi wołyńskiej.

REKLAMA

Od wczoraj Prezydent Andrzej Duda odbywał podróż po Ukrainie, aby ostatecznie spotkać się z tamtejszym liderem Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta zakończyła się podpisaniem wspólnej deklaracji w sprawie Krymu, wschodniej Ukrainy oraz współpracy przy ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.

Zobacz także: Ardanowski pisze list do senatorów PiS: Z błędu można się jeszcze wycofać

„Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krym oraz trwającej agresji na Donbasie” – czytamy w oświadczeniu.

Przywódcy rozmawiali o poparciu Polski do szybkiego zakończenia konfliktu u naszego wschodniego sąsiada oraz o wyzwoleniu Krymu spod rosyjskiej okupacji – „Rzeczpospolita Polska wyraża zainteresowanie współpracą z Ukrainą w ramach międzynarodowej platformy deokupacji Autonomicznej Republiki Krym” – podkreślili również swoje poszanowanie do wolności demokratycznych wyborów.

Prezydenci Polski i Ukrainy zadeklarowali wsparcie dla przeprowadzanych ekshumacji, odkąd w zeszłym roku zniesiono zakaz poszukiwań polskich ofiar rzezi wołyńskiej – „Uznajemy za ważną potrzebę uczczenia pamięci niewinnych ofiar konfliktów i politycznych represji XX wieku. Podkreślamy potrzebę zapewnienia możliwości poszukiwań i ekshumacji tych ofiar, celem zadośćuczynienia ich pamięci oraz żyjącym jeszcze ich krewnym, a także potomkom, w duchu poszanowania prawdy historycznej” – czytamy.

Dokument sankcjonuje również starania Ukrainy do zwiększenia możliwości wymiany handlowej z Unia Europejską, za pośrednictwem Polski. Przywódcy podkreślili także, chęć zwiększenia dywersyfikacji energetycznej w naszym regionie. Zapewniono również, dalsze działanie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy.

pap

REKLAMA

Komentarze