REKLAMA

Prokuratura nie będzie ścigać matek, które zostawiły dziecko w oknie życia

Prokuratura nie będzie ścigać matek, które zostawiły dziecko w oknie życia

Prokuratura nie będzie wszczynała postępowań w celu ustalenia osoby, która zostawiła dziecko w „oknie życia”, o ile nie stwierdzi uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

O postanowieniu ws. matek, ktore pozostawiły swoje dzieci poinformowało ministerstwo sprawiedliwości. Jak mówił minister Zbigniew Ziobro – takie miejsca są „piękną, szlachetną ideą”, a matek nie powinno się piętnować ani ścigać.

Brak obrazka

„W ramach tych zaleceń przypominam, że jest niedopuszczalne, i w tym sensie zakazuję prokuraturze podejmowania czynności procesowych w związku z artykułem 210 Kodeksu karnego, który rodzi konieczność prowadzenia postępowania wtedy, kiedy rzeczywiście do porzucenia dziecka doszło. Pozostawienie dziecka w „oknie życia” nie jest aktem porzucenia” – komentuje Ziobro.

Minister podkreślił przy tym, że wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy matka pozostawia noworodka, jednak sytuacje jak powyższe nie są aktem porzucenia: ” Noworodek pozostawiony w oknie życia to jest uratowane życie, a nie powód do piętnowania, ścigania matki”.

Brak obrazka
REKLAMA

Komentarze