Pod koniec lutego odbyły się w Brześciu organizowane przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, którym kieruje Anna Paniszewa, uroczystości ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Dla władz Białorusi stało się to pretekstem dla wdrożenia represji wobec przedstawicieli mniejszości polskiej.
- Pod koniec lutego odbyły się w Brześciu uroczystości ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Dla władz Białorusi stało się to pretekstem dla wdrożenia represji wobec przedstawicieli mniejszości polskiej.
- 9 marca, białoruskie władze zdecydowały o wyrzuceniu z Białorusi z konsulatu generalnego RP w Brześciu polskiego konsula, Jerzego Timofiejuka.
- 11 marca białoruska milicja zatrzymała w Brześciu współzałożyciela Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego Aleksandra Nawodniczego. Dzień później do aresztu trafiła Anna Paniszewa.
- Zobacz także: Alternatywa dla Konwencji Stambulskiej. Ziobro szuka poparcia w Europie
9 marca, białoruskie władze zdecydowały o wyrzuceniu z Białorusi z konsulatu generalnego RP w Brześciu polskiego konsula, Jerzego Timofiejuka, który uczestniczył we wspomnianych patriotycznych uroczystościach ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Zdaniem władz Białorusi czciły one „bandytów”, którzy mordowali Białorusinów. Równocześnie w białoruskich państwowych mediach ukazały się publikacje atakujące organizatorów wydarzenia.
Polska lewica nie wspiera Polaków z Białorusi gnojonych w białoruskim areszcie za nauczanie polskiej historii bo solidarności wystarcza im tylko dla #BlackLivesMatter w USA. A potem się dziwią gdy nazwiesz ich wykorzenionymi kosmopolitami i burzą się gdy odmówisz im patriotyzmu. https://t.co/v89wadYK9J
— Karol Kaźmierczak (@KKazmierczakK) March 16, 2021
Postępowanie wszczęła także brzeska prokuratura. Jest ono prowadzone w sprawie „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym” oraz „rehabilitacji nazizmu” do jakiego miało dojść w trakcie wspomnianych obchodów. Prokuratura twierdzi, że „pod pretekstem świadczenia usług informacyjnych i kulturalno-oświatowych z udziałem co najmniej 20 nieletnich uczniów i młodych mieszkańców Brześcia byli gloryfikowani zbrodniarz wojenni, włączając Romualda Rajsa, znanego pod pseudonimem <>”. Temu, że w uroczystościach miał być wspominany akurat “Bury”, zaprzecza polska dyplomacja.
Represje wobec polskich działaczy
Od paru dni mamy do czynienia z jawnym prześladowaniem ludności polskiej🇵🇱 na Białorusi🇧🇾, tylko ze względu na ich narodowość. Ktoś widział jakieś oświadczenie org. międzynarodowych🌏 w tej sprawie? Ba, czy było jakieś mocne stanowisko pol. rządu? Pytam, bo może coś przegapiłem.
— Paweł Lizoń 🇵🇱 (@pawe_lizon) March 17, 2021
11 marca białoruska milicja zatrzymała w Brześciu współzałożyciela Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego Aleksandra Nawodniczego. Dzień później do aresztu trafiła Anna Paniszewa, która wówczas wróciła właśnie z Polski. Według niepotwierdzonych informacji prowadzi ona głodówkę w areszcie. W środę „Polacy Grodzieńszczyzny” rozpoczęli akcję internetową #wolnośćdlaPaniszewej w celu wywarcia presji i wsparcia Anny Paniszewej.
Przewodnicząca Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego Anna Paniszewa i jego współzałożyciel Aleksander Nawodniczy wciąż w białoruskim areszcie a ich organizacja nadal niszczona. Rząd #PiS do tej pory nie ujął się publicznie za tymi zasłużonymi działaczami pic.twitter.com/OB7ABhEEWL
— Karol Kaźmierczak (@KKazmierczakK) March 17, 2021
Onet publikuje artykuł o sytuacji wokół szkoły w Brześciu. Cytuje TYLKO łukaszenkowskie media i białoruską prokuraturę. Przekaz zgodny z oczekiwaniem A. Łukaszenki.
— Marcin Przydacz (@marcin_przydacz) March 19, 2021
Może jakaś refleksja Panie Redaktorze @bweglarczyk?https://t.co/co3QgpN1Gi
kresy.pl, twitter.com