Alternatywa dla Konwencji Stambulskiej. Ziobro szuka poparcia w Europie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Ziobro

/ Fot. Piotr Drabik/Flickr

Jak ujawnił portal „Balkan Insight”, kierowane przez Zbigniewa Ziobrę ministerstwo sprawiedliwości rozesłało do rządów państw Europy Środkowowschodniej list z propozycją dokumentu alternatywnego do Konwencji Stambulskiej. Chodzi m.in. o Chorwację, Czechy, Słowację i Słowenię.

  • Według portalu „Balkan Insight”, kierowane przez Zbigniewa Ziobrę ministerstwo sprawiedliwości rozesłało do rządów państw Europy Środkowowschodniej list z propozycją dokumentu alternatywnego do Konwencji Stambulskiej.
  • Nowa konwencja miałaby oferować „szczególne wsparcie” dla „ochrony życia dziecka poczętego”, jak również warunkować, że „pojęcie małżeństwa pozostaje zarezerwowane wyłącznie dla związku kobiety i mężczyzny”.
  • Pomysł ministerstwa sprawiedliwości koresponduje z propozycją zawartą w obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej „Tak dla Rodziny, Nie dla Gender”.
  • Według ministerstwa sprawiedliwości przemoc domowa jest spowodowana „czynnikami patologicznymi, takimi jak nadużywanie alkoholu i narkotyków, uzależnienie od seksu czy wszechobecna wulgaryzacja i seksualizacja wizerunku kobiet w środkach masowego przekazu”.
  • Zobacz także: Burza wokół konwencji stambulskiej. Co z tą walką z przemocą?

Według ujawnionego listu, nowa konwencja miałaby oferować „szczególne wsparcie” dla „ochrony życia dziecka poczętego”, jak również warunkować, że „pojęcie małżeństwa pozostaje zarezerwowane wyłącznie dla związku kobiety i mężczyzny”. Pomysł ministerstwa sprawiedliwości koresponduje z propozycją zawartą w obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej „Tak dla Rodziny, Nie dla Gender”. Autorzy zaproponowali wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej i wprowadzenie w to miejsce Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Projekt jej tekstu zaprezentował około dwa lata temu Marek Jurek, obecnie będący pełnomocnikiem obywatelskiego komitetu.

– Dążąc do osiągnięcia powyższych celów oraz mając na uwadze stałe zagrożenia dla rodziny, Ministerstwo Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej proponuje wspólne opracowanie tekstu konwencji, która zostanie przekazana możliwie szerokiemu gronu adresatów na forum międzynarodowym – można przeczytać w treści ujawnionego listu do rządów państw Europy Środkowowschodniej.

„Obrona rodziny wymaga rozwiązań międzynarodowych”

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski w wypowiedzi dla „Balkan Insight” zaprzeczył, jakoby propozycje zawarte w obywatelskim projekcie, zaproponowane przez środowiska które „wyznają podobne wartości i zależy im na dobru rodziny”, miały związek z działaniami resortu sprawiedliwości. – W naszych czasach obrona rodziny wymaga, moim zdaniem, nie tylko regulacji krajowych, lecz także rozwiązań międzynarodowych, wypracowanych w większej grupie państw europejskich. Dlatego zaprosiliśmy ministerstwa sprawiedliwości państw Europy Środkowej i Wschodniej do dobrowolnego udziału w tworzeniu międzynarodowego traktatu o prawach rodziny – poinformował.

– Jednym z głównych współczesnych zagrożeń dla rodziny jest przemoc domowa spowodowana czynnikami patologicznymi, takimi jak nadużywanie alkoholu i narkotyków, uzależnienie od seksu czy wszechobecna wulgaryzacja i seksualizacja wizerunku kobiet w środkach masowego przekazu – czytamy w liście rozesłanym do sąsiednich rządów. a tych przesłankach ma się też opierać tekst alternatywnej konwencji dotyczącej walki z przemocą.

balkaninsight.com

POLECAMY