Roman Warszawski: To mężczyźni budowali świat jaki znamy [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Roman Warszawski

Roman Warszawski / Fot. YouTube/MediaNarodowe

Czym jest Kryzys Męskości i jakie są powody tego coraz częstszego zjawiska wśród mężczyzn? Na to zagadnienie odpowiedzi szukał red. Oliver Pochwat w rozmowie z Romanem Warszawskim

Wzorce męskości na przestrzeni lat ulegały zmianie. W przestrzeni publicznej coraz liczniejsze są głosy o tzw. “Kryzys Męskości”. Czy zjawisko te jest prawdziwe i jakie są jego przyczyny?

Przemiany kulturowe w świecie przełożyły się na brak zaufania do męskości i przypisanych do niej ukształtowanych przez wieki wzorców. Współczesne społeczeństwo oczekuje od mężczyzn „radzenia sobie” z problemami przy braku jakiegokolwiek wsparcia przy jednoczesnym przesadnym motywowaniu i dopingowaniu kobiet.

Kryzys męskości – czym jest?

Jak przyznają socjolodzy, nauka bycia mężczyzną zaczyna się już od wczesnych lat w rodzinnym domu. Wzorem do naśladowania od wieków zawsze był ojciec. Pierwszą fazą upadku wzorca rodzicielskiego w osobie ojca jest słaby kontakt ze wzorcami męskimi. Przekłada się to na negatywne traktowanie męskości, co w konsekwencji może doprowadzić do lęku, a w skrajnych przypadkach nienawiści wobec idei męskości.


“Męskość jako taka jest cały czas pod atakiem. Domyślnym i dobrym sposobem funkcjonowania jest funkcjonowanie jako kobieta. Stąd nawet środowiska psychologii za oceanem forsują pojęcie >>toksycznej męskości<<. Jeżeli jesteś stoikiem, jeżeli nie wylewasz na cały świat swoich emocji, to znaczy, że jesteś toksycznie męski i teoretycznie powinieneś podlegać jakiejś terapii konwersyjnej”

– wyjaśnił Roman Warszawski.

Samobójstwa wśród mężczyzn

Pozostawieni sami sobie z problemami mężczyźni coraz częściej popełniają samobójstwa. Jak wynika z danych WHO, w 2021 aż 85 proc. samobójstw dotyczyło mężczyzn. Zdaniem ekspertów przyczyn należy szukać w silnej presji społecznej, jakiej każdego dnia poddawany jest mężczyzna w Polsce.

“Mężczyźni w wielu aspektach mają pod górkę. Tu się zderzają dwie rzeczy. Wraz z rozkładem rodziny poziom zadowolenia z życia u kobiet zaczyna spadać, a mężczyzn rosnąć, Mamy jednak grupę mężczyzn, która jest przepuszczana przez maszynkę np. sądów. Zostają pozbawieni rodziny, nie spina im się im to finansowo, w oczy zagląda więzienie i dochodzą do wniosku, że w tej sytuacji >>dziękuję wszystkim za uwagę<<, bo nikt się nie będzie tym przejmował”

– powiedział gość red. Olivera Pochwata.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY