Czołg to zupełnie inny pojazd niż samochód, stworzony jest również w całkowicie innych celach. Tak naprawdę jedyna rzecz, jaka go łączy z samochodem to rodzaj jednostki napędowej, choć też nie zawsze. To też powoduje, że czołg spala ogromne ilości paliwa, zupełnie nieporównywalne do samochodu.
- W inwazji Rosji na Ukrainę uczestniczą głównie czołgi T-72, T-80 i T-90 w różnych wersjach. Ich spalanie jednak sporo się różni
- Podczas gdy T-72 ma standardowy silnik diesla, tak T-80 korzysta z napędu, jaki stosuje się także w śmigłowcach
- Co ciekawe, T-34 znany z filmu “Czterej pancerni” potrafił spalić zaledwie 10 litrów oleju silnikowego na każde przejechane 100 km- wynika z ustaleń portalu Auto Świat.
- Zobacz także: Ukraińska armia: Rosjanie chcą zdobyć elektrownię wodną na Dnieprze
Ile palą rosyjskie czołgi?
Rosyjska inwazja miała być szybka, przynajmniej według władz w Moskwie. To się jednak nie udało, a czynników, które to spowodowały, jest sporo. Jednym z nich są ogromne problemy logistyczne Rosjan, które z kolei przerodziły się w braki paliwa całkiem sporej ilości sprzętu wojskowego. Czołg bowiem musi swoje spalić i bez dotankowania często daleko nie zajedzie.
W trakcie wojny między Rosją i Ukrainą natarcia dokonują głównie czołgi T-72, T-80 i T-90 w różnych wersjach. Różnią się one opancerzeniem, uzbrojeniem, masą, silnikami i spalaniem. W przypadku najstarszego T-72, który jest napędzany 12-cylindrowym motorem o mocy 780 KM, spalanie na 100 km to aż 357 litrów! Dużo? Można powiedzieć, że normalnie jak na czołg o masie 41 ton. Pamiętać należy jednak, że to spalanie, które mierzone jest po utwardzonej drodze i rośnie znacząco, jeśli wjedzie się w teren. Można więc przyjąć, że w trudnej jeździe terenowej spalanie mogłoby być o 80-100 l wyższe.
Z kolei najnowszy z grupy czołg T-90 ma deklarowany zasięg około 550 km przy zbiornikach o pojemności 1600 litrów. Teoretycznie więc, na podstawie dostępnych informacji można wywnioskować, że jego spalanie wynosi około 290 l/100 km. To jednak także zasięg dla poruszania się po utwardzonej drodze. Na pewno wynik będzie też różny w zależności od wersji, bowiem stosuje się w nim trzy różne 12-cylindrowe silniki diesla o mocach: 840 KM, 1000 KM lub 1250 KM. Jest to również czołg najcięższy — jego masa wynosi 46,5 tony. Oczywiście finalnie masa zależy m.in. od ilości paliwa w zbiornikach oraz uzbrojenia.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Auto Świat