Davos 2023. Duda o wsparciu dla Ukrainy: “Mamy nadzieję, że partnerzy przekażą Leopardy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wystąpienie Dudy podczas spotkania w Davos

Prezydent RP Andrzej Duda w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym / Fot. PAP.EPA/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezydent Andrzej Duda przebywa na forum ekonomicznym w Davos. Tam odniósł się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że Polska przekaże czołgi Leopard, a także poprosi o to inne kraje w tym Niemcy.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w panelu dyskusyjnym “In Defence of Europe” podczas forum ekonomicznego w Davos.

Trudno wyobrazić sobie, że 70 lat po II wojnie światowej mamy znowu wojnę w centralnej Europie na pełną skalę

– powiedział prezydent.

Przyznał, że pierwsze dni wojny na Ukrainie były zaskakujące. Stwierdził, że przeliczał tysiące jednostek wojskowych wysłanych przez Rosjan, dlatego jest on zadowolony z bohaterskiej postawy Ukraińców.

Andrzej Duda wspomniał także, że kilka godzin przed inwazją rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą i z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Ukraiński przywódca zapewniał wówczas Dudę, że naród ukraiński jest gotowy do obrony suwerenności.

Mamy nadzieję i staramy się zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy. Mamy nadzieję, że kilku partnerów, sojuszników, przekaże czołgi Ukrainie

– wyjaśnił Andrzej Duda.

Duda stwierdził, że ma nadzieję, że decyzja Polski dot. przekazania Ukrainie czołgów Leopard rozpocznie nowy rozdział pomocy wojskowej.

Mamy nadzieję, że producent niemieckich czołgów również będzie uczestniczył w tym, moim zdaniem, bardzo dobrym pomyśle

– dodał polski przywódca.

Zobacz także: Spięcie po prawyborach Nowej Nadziei w Krakowie. Żółtek oczekuje unieważnienia zjazdu

Powstaje koalicja państw

Prezydent Andrzej Duda wziął we wtorek także udział w konferencji prasowej. Pytany był m.in. o negocjacje w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Ukrainie. 

Zbieramy tę koalicję, wspólnotę państw, które, jak mam nadzieję, przekażą czołgi Leopard 2. Tutaj liczymy na naszych fińskich partnerów, którzy dysponują tymi czołgami. Jest cały szereg państw europejskich, które te czołgi mają. Liczę na to, że sojusznicy po prostu po kilka, kilkanaście sztuk tych czołgów oddadzą, dzięki czemu przynajmniej brygadę pancerną dla Ukrainy uda się sformować

– podkreślił Duda.

Oczywiście liczymy na udział w tym Republiki Federalnej Niemiec. Ten proces na pewno chwilę potrwa

– dodał prezydent.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY