Duda: “Pamiętajmy o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim!”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda

Warszawa, 13.06.2022. Prezydent RP Andrzej Duda podczas obchodów Święta Służby Ochrony Państwa, 13 bm. na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. (jm) PAP/Leszek Szymański / fot. PAP/Leszek Szymański Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego prezydent Andrzej Duda podzielił się nagraniem. Święto upamiętniające zwycięski czyn zbrojny Polaków sprzed 104 lat jest obchodzone po raz drugi.
  • Dzisiaj 27 grudnia Polacy obchodzą 104. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
  • Prezydent Andrzej Duda z tej okazji opublikował materiał wideo przypominajacy o tym historycznym wydarzeniu.
  • Ponadto w tym roku po raz drugi obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ustanowiony przez polski sejm.
  • Zobacz także: Serbia: Armia w najwyższej gotowości bojowej

27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Impulsem do jego wybuchu był przyjazd dzień wcześniej i przemówienie wygłoszone z balkonu poznańskiego Hotelu Bazar przez Ignacego Jana Paderewskiego. Dla upamiętnienia wydarzenia sprzed 104 lat już po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Pamiętajmy o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim! Chwała Bohaterom!

– powiedział prezydent Andrzej Duda.

W spocie wystąpili także mieszkańcy Wielkopolski w różnym wieku, którzy wspominają zwycięski czyn zbrojny mieszkańców Poznania i całego regionu sprzed 104 lat.

Czytaj więcej: Rumunia niezadowolona z nowych ukraińskich przepisów. Wezwała do zmian

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Bezpośrednią jego przyczyną była wizyta w tym mieście wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Następnego dnia Polacy gromadzili się pod budynkiem Hotelu Bazar. Niemcy zorganizowali kontrpochód, a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej – legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy.

W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Pod koniec stycznia Niemcy rozpoczęli ofensywę na froncie północnym, a w połowie lutego przenieśli siedzibę naczelnego dowództwa do Kołobrzegu, co miało świadczyć o planach ofensywnych przeciwko Wielkopolsce.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY