Rumunia niezadowolona z nowych ukraińskich przepisów. Wezwała do zmian

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis / Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Rumunia zwróciła się do Ukrainy z prośbą o rewizję niedawno przyjętej ustawy o mniejszościach etnicznych, twierdząc, że choć jest ona ulepszona w stosunku do poprzednich przepisów, to nadal nie uwzględnia w sposób zadowalający żądań mniejszości rumuńskiej na Ukrainie.

Jak pisaliśmy niedawno, ukraiński parlament przyjął 13 grudnia nową ustawę, która ma wzmocnić prawa mniejszości etnicznych w kraju. Projekt ustawy o prawach mniejszości narodowych został poparty przez 324 deputowanych. Ustawodawstwo było kluczowym warunkiem wymaganym do rozpoczęcia przez Ukrainę negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

W wydanym komunikacie prasowym rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) wezwało władze ukraińskie do konsultacji z Komisją Wenecką nawet na tym etapie i do pełnego wdrożenia jej zaleceń, biorąc pod uwagę, że ustawa przewiduje sześciomiesięczny termin jej wejścia w życie.

“Komisja Europejska wśród kroków, które należy podjąć, wskazała zakończenie reformy ram prawnych dotyczących praw osób należących do mniejszości narodowych, zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej, oraz natychmiastowe przyjęcie skutecznych mechanizmów wdrożeniowych” – czytamy w komunikacie MSZ.

Rząd węgierski, ze względu na około 150 tys. etnicznych Węgrów mieszkających na Ukrainie, a także organizacje mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, zgłosił sprzeciw wobec artykułu językowego ustawy o oświacie przyjętej w 2018 roku, a także ustawy z 2019 roku o funkcjonowaniu języka ukraińskiego jako języka państwowego (zwanej potocznie ustawą językową), ponieważ postrzegają te ustawy jako naruszenie praw mniejszości. Od lat apelują więc do Kijowa o przyjęcie przepisów gwarantujących ochronę mniejszości na Ukrainie.

Na Ukrainie znacznie większą mniejszość etniczną stanowi Rumunia, która liczy około 400 tysięcy osób. Jest to trzecia co do wielkości grupa etniczna na Ukrainie po Ukraińcach i Rosjanach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY