Atak wielbłądziej grypy. Lekarze ostrzegają kibiców wracających z mundialu

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polskcy kibice przed meczem z Meksykiem

Polscy kibice podczas mistrzostw świata w Katarze / Fot. PAP/EPA/Noushad Thekkayil. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Brytyjskie media alarmują o zwiększonym ryzyku występowania w Wielkiej Brytanii przypadków wielbłądziej grypy. Lekarze i naukowcy obawiają się powracających z mistrzostw świata w Katarze angielskich kibiców.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia wezwała lekarzy, aby zwracali większą uwagę na osoby, które przychodzą z gorączką i trudnościami z oddychaniem. Za te dolegliwości może odpowiadać tzw. wielbłądzia grypa, jedna z odmian MERS, na którą zmarło w ostatnich latach niemal tysiąc osób.

Lekarze i zespoły zdrowia publicznego powinni być szczególnie wyczuleni na możliwość wystąpienia MERS u powracających podróżnych z mistrzostw świata. Ryzyko zakażenia mieszkańców Wielkiej Brytanii jest bardzo niskie, ale może być wyższe u osób narażonych na określone czynniki ryzyka w regionie – takie jak wielbłądy. MERS można nabyć poprzez bliski kontakt z wielbłądami lub spożywanie produktów wielbłądzich, np. niepasteryzowanego mleka wielbłądziego

– podaje brytyjska gazeta “The Sun”.

Od kwietnia 2012 r. do października 2022 r. odnotowano 2 tys. 600 przypadków w 12 krajach wschodniej części Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu.

Fani powinni unikać wielbłądów w Katarze. To zdroworozsądkowa rada, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się. To paskudny wirus, znacznie bardziej śmiercionośny niż COVID-19 z bardzo wysokim wskaźnikiem śmiertelności, a obecnie nie ma skutecznej szczepionki

– ostrzega Paul Hunter z University of East England.

Czytaj więcej: Fundusze Norweskie. Środki często trafiają do lewicowych organizacji

Mundial w Katarze niebezpieczny dla zdrowia?

Jeszcze przed mundialem portal “medonet.pl” informował, że tak duża impreza, jak mistrzostwa świata w Katarze, niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzenienia się chorób zakaźnych. Wielbłądzia grypa to choroba odzwierzęca, co oznacza, że ​​przenoszona jest między zwierzętami a ludźmi. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, transmisja z człowieka na człowieka również jest możliwa.

Wielbłądy są powszechnymi rezerwuarami patogenu i często są odpowiedzialne za zarażenie ludzi. Naukowcy przestrzegają osoby szczególnie narażone na ciężkie zachorowanie, by unikały kontaktu z tymi zwierzętami i ich wydalinami, nie piły surowego mleka wielbłądziego i nie jadły niedogotowanego mięsa.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY