Warszawa. Wystawa plenerowa IPN “Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
IPN otwiera wystawę w Warszawie

Otwarcie wystawy pt. Jesteśmy Polakami w Warszawie / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Przed Domem Polonii w Warszawie została otwarta wystawa plenerowa IPN poświęcona Związkowi Polaków w Niemczech. Ekspozycja stanowi część obchodów stulecia utworzenia tej organizacji.
  • W Warszawie otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech.
  • Wystawa ma przypomnieć o tym, że w czasie odzyskania niepodległości nie wszystkie ziemie i Polacy wrócili do macierzy.
  • Można ją oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
  • Zobacz także: Ruszył cykl giełd pracy dla osób niepełnosprawnych

Dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i autor części wystawy dr Paweł Warot, podkreśla, że jest to okazja, aby przypomnieć, iż ponad 100 lat temu nie wszystkie ziemie i nie wszyscy Polacy znaleźli się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.

Historyk wskazuje, że znaczna część Polaków została w granicach Niemiec i tam w 1922 roku zorganizowała się, tworząc Związek Polaków w Niemczech.

Instytut Pamięci Narodowej poprzez wystawę chciał przypomnieć działalność Związku Polaków w Niemczech. Polacy prowadzili bardzo bogatą działalność kulturalną, polityczną oraz biznesową. Wszystko to chcemy zaprezentować na wystawie. Chcemy zaprezentować także sylwetki działaczy i rolę religii, która odgrywała wielką rolę dla Polaków. Wystawa prezentuje również, jak ciężko było być Polakiem w państwie niemieckim

– powiedział dr Paweł Warot.

Wystawa pt. Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech, częściowo prezentowana była już wcześniej, m.in. w Kwidzynie i Bytomiu. Teraz można ją oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY