79. rocznica Konferencji Teherańskiej. “Polska sprzedana jak krowa”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Konferencja w Teheranie

Konferencja w Teheranie / Fot. Twitter

Od 28 listopada do 1 grudnia 1943 roku w stołecznym mieście Iranu Stalin, Roosevelt i Churchill ustalali powojenne oblicze Europy i świata.
  • Znany z barwnego języka Stanisław Michalkiewicz powiedział, że “w 1943 roku nasz najważniejszy sojusznik sprzedał Polskę Stalinowi tak, jak się sprzedaje krowę rzeźnikowi”.
  • Marcin Chorązki pisze, iż “kształt przyszłego państwa polskiego był w Teheranie nieokreślony, podobnie jak przyszły ustrój i krajobraz polityczny”.
  • “Ostatecznie przywódcy mocarstw zadeklarowali rekompensaty dla Polski kosztem III Rzeszy Niemieckiej”.
  • Zobacz też: Meta z grzywną 265 mln euro za naruszenie prywatności użytkowników Facebooka

Od 28 listopada do 1 grudnia 1943 roku w stołecznym mieście Iranu Stalin, Roosevelt i Churchill ustalali powojenne oblicze Europy i świata. Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć” napisało na Twitterze:

Choć zdrada Polski przez aliantów w czasie II wojny światowej kojarzy się przede wszystkim z konferencją w Jałcie, to najważniejsze decyzje zapadły już w Teheranie, gdzie w dniach 28.11-01.12 1943 r. Stalin, Churchill i Roosevelt ustalali powojenne losy Europy i świata.

“Polska sprzedana jak krowa”

Znany z barwnego języka Stanisław Michalkiewicz powiedział, że “w 1943 roku nasz najważniejszy sojusznik sprzedał Polskę Stalinowi tak, jak się sprzedaje krowę rzeźnikowi”.

Marcin Chorązki na stronie Instytutu Pamięci Narodowej pisze z kolei:

Uznano, że granice przyszłego państwa polskiego ulegną tzw. korekcie – na wschodzie w przybliżeniu według linii Curzona, na zachodzie – kosztem Niemiec – wzdłuż Odry. Kształt przyszłego państwa polskiego był w Teheranie nieokreślony, podobnie jak przyszły ustrój i krajobraz polityczny.

Chorązki dodaje:

Ostatecznie przywódcy mocarstw zadeklarowali rekompensaty dla Polski kosztem III Rzeszy Niemieckiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter, Do Rzeczy, IPN.gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY