59 lat temu został zamordowany prezydent USA John Fitzgerald Kennedy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
John Kennedy

John F. Kennedy / Fot picryl.com

22 listopada 1963, 59 lat temu, w zamachu w Dallas został zamordowany prezydent USA John Fitzgerald Kennedy. Prezydent zmarł tragicznie w wieku 46 lat. Pochodził z prominentnej amerykańskiej rodziny irlandzkich katolików. W 1940 roku ukończył Harvard (broniąc pracę o układzie monachijskim). Walczył w II wojnie światowe. Był kongresmenem i senatorem Partii Demokratycznej. Prezydentem został w 1961 roku.

Jako prezydent współpracował z republikanami (oddał im kontrolę nad FBI, CIA, armią i skarbem). Jako prezydent wspierał równouprawnienie murzynów, był bardzo zaangażowany w politykę międzynarodową. Nie dopuścił do instalacji na Kubie rosyjskich rakiet z głowicami jądrowymi, usiłował obalić Fidela Castro, wspierał Izrael (czy skłócił USA z państwami arabskimi), nie pozwolił Rosjanom zająć Berlina Zachodniego, militarnie wspierał prawicowy rząd Wietnamu przeciwko komunistom.

Zobacz także: Centralny Rejestr Wyborców. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Oswald – marksista związany z Rosją

JFK został zamordowany 22 listopada 1963 na Dealey Plaza w Dallas. Oficjalnie prezydenta zamordował Lee Harvey Oswald, który dwa dni później został zabity przez Jacka Rubby. Oswald miał zaburzenia psychiczne i jako nastolatek został marksistą – pomimo tego został przyjęty do US Marines. W 1959 roku wyjechał do ZSRR, gdzie pracował w fabryce w Mińsku, dostał duże umeblowane mieszkanie i pensje od Rosyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. W ZSRR doskwierał mu brak towarów konsumpcyjnych. W 1961 ożenił się i spłodził córkę. W 1962 powrócił z żoną i córką do USA. W USA był inwigilowany przez CIA i FBI. Po zamachu zabił policjanta. Przed zamachem planował zamordować prawicowego polityka generała Edwina Walkera. Podczas przesłuchania Oswald zaprzeczał swojemu udziałowi w zamachu.

Wiele osób jest sceptycznych co do odpowiedzialności Oswalda za zamach. Oswald był kiepskim strzelcem (kiepsko strzelał podczas służby w US Marines). Trudno więc uwierzyć, że trzykrotnie strzelił celnie do ruchomego celu znajdującego się w dużej odległości, z kiepskiego karabinu ze źle zamontowanym celownikiem optycznym.

Fałszywa oficjalna wersja

Oficjalnej wersji zdarzeń zaprzeczają rany, jakie odniósł prezydent, zeznania świadków, nagrany przez świadka film, opinie ekspertów. Pełny raport komisji Warrena został utajniony do 2029 i 2039 roku. Druga komisja ogłosiła, że prócz Oswalda był też i drugi zamachowiec.

Według spiskowych teorii JFK miał zostać zabity przez innych amerykańskich polityków, wojsko, mafie, finansjerę związaną z Systemem Rezerwy Federalnej (prezydent chciał przywrócić parytet kruszcu, odebrać prawo emisji pieniądza FED i przekazać je w ręce amerykańskich władz), ZSRR, emigrantów kubańskich, komunistyczną Kubę, Ku Klux Klan, sektor naftowy. Spiskowe teorie uwiarygodnia skonfiskowanie przez władze nagrań, śmierć kluczowych świadków w tajemniczych okolicznościach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY