Centralny Rejestr Wyborców. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
PiS

Urna wyborcza / fot TT/@PolskieSluzby

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji kodeksu wyborczego zakładający utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców.​ Autorzy projektu zaznaczyli, że nie wprowadza on zmian w zakresie zasad prawa wyborczego.

Do Sejmu trafił projekt ustawy ws. utworzenia Centralnego Rejestru Wyborców. Zdaniem ustawodawców, obecny system ma generować liczne problemy przy organizacji wyborów. Zdaniem autorów projektu nowelizacji, konieczność przekazywania zawiadomień między gminami o zmianach miejsca głosowania wyborców wymaga bardzo dużego zaangażowania urzędników samorządowych.

W związku z tym istnieje tutaj ryzyko rejestracji danego wyborcy w więcej niż jednym spisie wyborców. Jak podkreślono, decentralizacja informacji powoduje utrudnienie organizacji wyborów za granicą.

Tutaj z pomocą ma przyjść proponowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości CRW, który ma przynieść ze sobą wiele korzyści. Wskazano m.in. na jednolite rozwiązania informatyczne dla wszystkich gmin. Do tego każdy wyborca jest zapisany w konkretnym obwodzie i okręgu wyborczym. Ponadto integracja z rejestrem PESEL spowoduje automatyczne dopisanie wyborcy do obwodu głosowania na podstawie adresu zameldowania.

Czytaj więcej: Zaskakująca decyzja polskiego sądu. Przyjęto odwołanie Gazpromu

Ułatwienia dla gmin

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Wyborców spowoduje też brak konieczności wzajemnego zawiadamiania się gmin o ujęciu wyborcy w obwodzie według miejsca zamieszkania, co eliminuje ryzyko podwójnego figurowania wyborcy w dwóch miejscach i obniża koszty obsługi wyborów, a także spowoduje “odmiejscowienie wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania”.

Dodano, że Centralny Rejestr Wyborców wejdzie w skład Systemu Rejestrów Państwowych – kluczowego systemu w skład którego wchodzą: rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Stanu Cywilnego, Rejestr Danych Kontaktowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów, System Odznaczeń Państwowych oraz Rejestr Dokumentów Paszportowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY