Blatter: “Przyznanie Katarowi organizacji mundialu było błędem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sepp Blatter i Michael Platini uniewinnieni

Były szef FIFA Joseph Blatter / Fot. PAP/EPA/Alessandro Crinari. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Były prezydent FIFA Sepp Blatter przyznał się do błędu przyznając w 2010 r. prawo organizacji mundialu Katarowi. Wyznał, że ówczesny prezydent UEFA Michel Platini bardzo mocno lobbował za Katarem, przekonując większość członków Komitetu Wykonawczego.
  • Były prezydent FIFA Sepp Blatter przeprosił w ostatnim wywiadzie za przyznanie Katarowi organizacji mistrzostw świata.
  • Podkreślił, że ten kraj zmaga się z wieloma problemami, a także że również samo państwo jest za małe na organizację tak dużego wydarzenia sportowego.
  • Przekonywał, że to Michel Platini stał się główna postacią, która przyczyniła się do wyboru tego państwa.
  • Wbił również szpileczkę obecnemu szefowi FIFA Gianni Infantino, zauważając, że ten zamieszkał w Katarze co uniemożliwia krytykę organizatorów mundialu.
  • Zobacz także: Polska współpraca z Saudi Aramco. Orlen pracuje nad dostawą arabskiej ropy

2 grudnia 2010 roku ogłoszono, że piłkarskie mistrzostwa świata zorganizuje Rosja i Katar. Mundial w Katarze rozpoczyna się 20 listopada. To impreza, której towarzyszą wielkie kontrowersje. Podczas budowy stadionów zginęło wielu pracowników z Azji. Katarowi zarzuca się brak poszanowania praw człowieka i respektowania praw pracowniczych, a także zarzuca się im praktykowanie korupcji.

Mundial to ogromna impreza, a Katar jest na nią zbyt mały

– stwierdził Sepp Blatter.

Powierzchnia Kataru liczy 11 571 km kw. To prawie 30 razy mniej niż terytorium Polski.

Czytaj więcej: Niski poziom bezrobocia. Polska nadal w europejskiej czołówce

14 do 8 dla Kataru

Były prezydent światowej organizacji piłkarskiej przekonywał, że był gorącym zwolennikiem przyznania praw organizacyjnych Mistrzostw Świata w 2022 r. Stanom Zjednoczonym, jednakże ówczesny prezydent UEFA i wiceprezydent FIFA Michel Platini bardzo mocno postawił na kandydaturę Kataru.

Dzięki czterem głosom Platiniego i federacji UEFA mistrzostwa świata powędrowały do Kataru, a nie do Stanów Zjednoczonych. To prawda

– oświadczył były prezes FIFA.

Według Szwajcara głosy Komitetu Wykonawczego FIFA rozkładały się 14-8 na korzyść Kataru.

Szwajcar wyjawił również, że duże naciski na Katar kładł były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Ówczesny przywódca Francji zorganizował w swojej rezydencji spotkanie z udziałem Platiniego oraz emira – księcia koronnego Tamima bin Hamada Al Thaniego. Zdaniem Blattera po tej naradzie Platini zmienił zdanie i od tamtej pory był za przyznaniem mundialu Katarowi.

Obecny prezydent FIFA Gianni Infantino zamieszkał w Katarze.

Co może powiedzieć FIFA, jeśli jej prezydent jest w tej samej łodzi, co Katar?

– pytał się retorycznie szwajcar.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY