- W zeszłą niedzielę odbyła się po raz czternasty akcja “Zapal znicz pamięci”.
- Chodzi o pamięć o ofiarach niemieckich zbrodni z pierwszych miesięcy II wojny światowej – operacji “Tannenberg” i akcji “Inteligencja”.
- IPN zachęcał także do robienia zdjęć dokumentujących akcję i przesłania ich do IPN.
- Zobacz też: Boris Johnson zrezygnował z ubiegania się o stanowisko premiera
W zeszłą niedzielę odbyła się po raz czternasty akcja “Zapal znicz pamięci”. Chodzi o pamięć o ofiarach socjalistycznych niemieckich zbrodni z pierwszych miesięcy II wojny światowej – operacji “Tannenberg” i akcji “Inteligencja”. Oba akty ludobójstwa dotyczyły polskich elit, tzw. inteligencji.
Uczcij pamięć przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku. W tym roku przypominamy o miejscach masowych zbrodni, w których Niemcy zacierali ślady ludobójstwa dokonanego jesienią 1939 r.
W Wielkopolsce znicze zapłonęły m.in. w Lasach Rożnowskich, jednym z największych miejsc straceń mieszkańców regionu. W latach 39-41 Niemcy zamordowali tam ponad 12 tys. Osób.
Modlitwa i pamięć
IPN zachęcał także do robienia zdjęć dokumentujących akcję, i przesłania ich z opisem na adres [email protected].
Po raz 14. przypominamy o tych ofiarach, przypominamy także o zbrodniarzach i zbrodniach, i wszystkich prosimy o to, by dzisiaj, 23 października, w tych wszystkich miejscach upamiętniających zbrodnię, po prostu zapalić świecę, znicz, pomodlić się
– oznajmił Rafał Leśkiewicz z IPN.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Radio Maryja, TVP Info