Znaleziono masowy grób niedaleko Jedwabnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Niedaleko Jedwabnego odnaleziono ciała 11 Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
  • Masowy grób został odkryty przez grupę poszukiwań historycznych “Wizna 1939”.
  • Znaleziono go w miejscu zwanym lokalnie Lasem Śmierci, niedaleko Jedwabnego.
  • Grupa twierdzi, że spodziewa się znaleźć jeszcze wiele ciał w lesie w północno-wschodniej Polsce.
  • Zobacz też: Niemcy. Policja kupuje olej spożywczy do walki z ekoterrorystami

Jedwabne to miejsce znane z mordu, jakiego Niemcy dokonali na Polakach żydowskiego pochodzenia, oraz z antypolskiej propagandy, według której to Polacy odpowiadali za niemiecką zbrodnię. Ekshumacje zostały wstrzymane przez śp. Lecha Kaczyńskiego, co uznawane jest za jeden z aktów zdrady ze strony tego prezydenta. Teraz niedaleko Jedwabnego znaleziony został masowy grób.

Masowy grób niedaleko Jedwabnego

Masowy grób został odkryty przez grupę poszukiwań historycznych “Wizna 1939” w miejscu zwanym lokalnie Lasem Śmierci, niedaleko Jedwabnego. Grupa twierdzi, że spodziewa się znaleźć jeszcze wiele ciał w lesie w północno-wschodniej Polsce.

Większość ofiar miała ręce związane za plecami, a niektóre czaszki mają ślady obrażeń. Masowy grób zawierał łuski po pociskach z niemieckiego Mausera. Członkowie Wizny 1939 wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i pracownikami Laboratorium Kryminalistycznego Żandarmerii Wojskowej prowadzili badania w lesie. W sobotę grupa poinformowała o odkryciu szczątków dwóch osób, które według relacji świadków są ciałami ojca i syna.

Odkrycie kolejnych ofiar zaskoczyło grupę. Antropolog Urszula Okularczyk powiedziała:

Układ rąk wskazuje na to, że osoby te były przed śmiercią skrępowane, ich ręce były związane na plecach. Widać też, że czaszki zostały zniszczone przez postrzał, o czym świadczą koncentryczne linie i otwory specyficzne właśnie dla otworów wlotowych i wylotowych.

Dodała, że na wielu ofiarach widać ślady brutalnych tortur, w tym popękane czaszki i kości szczękowe. Podczas niemieckiej okupacji Polski w czasie II wojny światowej stacjonująca w Jedwabnem niemiecka żandarmeria miała oddział terenowy, w którym torturowała i mordowała swoje ofiary.

Badacze uważają, że znają tożsamość dwóch ofiar, ojca i syna Antoniego i Józefa Kosakowskich, którzy zostali zamordowani przez Niemców w 1943 roku.

Gestapo łapało Polaków

Archeolog Ryszard Cędrowski powiedział, że Gestapo, które miało swoją siedzibę na rynku w Jedwabnem, łapało Polaków, którzy “pomagali lub byli niewinni”, albo były na nich donosy. Rozstrzeliwali ich. Przed odnalezieniem masowego grobu niedaleko Jedwabnego, kilka miesięcy temu w małym lasku pod Jedwabnem znaleziono cztery ciała. Zidentyfikowano je jako dwa małżeństwa: Władysława i Franciszek Mościccy oraz Anna i Józef Bronakowscy. Zostali zamordowani za pomoc Polskiemu Państwu Podziemnemu. Zostali ekshumowani, zidentyfikowani i pochowani z honorami wojskowymi na cmentarzu w Jedwabnem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Białystok, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY