Polak mistrzem świata w sporcie motorowodnym! Zdobywamy medale w klasach OSY400, F500 i F125

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Jakub Rochowiak w zwycięskich dla niego mistrzostwach świata w motorowodnej klasie OSY400 / Fot. FB Jakub Rochowiak

Znakomicie spisali się nasi reprezentanci na ostatnich mistrzostwach świata w sporcie motorowodnym. W klasie OSY400 wygrał Jakub Rochowiak, a wicemistrzem został Cezary Strumnik. Marcin Zieliński został wicemistrzem świata w F500, a Sebastian Kęciński zakończył sezon z brązowym medalem w F125.

Znakomicie zaprezentowali się we włoskim San Nazzaro reprezentanci Polski w sporcie motorowodnym. Mistrzostwa świata w klasie OSY400, które rozegrano w dniach 23 do 25 września wygrał Jakub Rochowiak, a wicemistrzem został Cezary Strumnik. Trzeci z Polaków startujących w tym czempionacie Michał Poźniak zakończył zawodny na 9 pozycji.

Polacy byli zaliczani do faworytów tych mistrzostw i nie zawiedli. Cezary Strumnik jechał do Włoch z myślą o obronie tytułu mistrza świata sprzed roku, a Jakub Rochowiak w poprzednim sezonie zdobył pierwszy w karierze medal mistrzostw Europu, stając na najniższym stopniu podium.

Zawody we Włoszech rozpoczęły się jednak od pecha Strumnika. Polak wygrał kwalifikacje, ale na starcie do pierwszego mistrzowskiego biegu jego silnik nie odpalił za pierwszym razem i nasz reprezentant ruszył w pogoń za rywalami z trzydziestosekundowym opóźnieniem, wyprzedził kilku rywali i dopłynął do mety na siódmej pozycji. Ten bieg i kolejny wygrał kapitalnie przygotowany do mistrzostw Jakub Rochowiak.

Dwa kończące mistrzostwa świata ślizgi wygrał Cezary Strumnik. Za jego plecami w trzecim biegu dopłynął do mety Jakub Rochowiak, a to oznaczało, że po zsumowaniu punktów  to właśnie on zostanie nowym mistrzem świata bez względu na wyniki ostatniego ślizgu. Cezary Strumnik, który mozolnie odrabiał straty po pechowym początku mistrzostw, zakończył imprezę w San Nazzaro ze srebrnym medalem.

Dla Rochowiaka to pierwszy medal w światowym czempionacie. Dla Strumnika, który bronił tytułu z 2021 to już siódmy medal mistrzostw świata z rzędu. Od 2014 do 2018 zdobywał srebrne medale, w 2019 wywalczył brąz, a w ubiegłym roku wreszcie doczekał się złota.

Medaliści motorowodnych MŚ w klasie OSY400
1. Jakub Rochowiak (Polska, WKS Zegrze) 1100 pkt
2. Cezary Strumnik (Polska, UKS Przygoda Chodzież) 1025
3. Luca Finotti (Włochy) 652

Na rozstrzygnięcie rywalizacji motorowodnych mistrzostw świata Formuły 500 i Formuły 125 mieliśmy czekać do początku października. Właśnie wtedy miały się odbyć ostatnie w 2022 roku eliminacje tych klas. Zawody w Boretto zostały jednak odwołane, a to oznaczało, że nasz zawodnik Marcin Zieliński został wicemistrzem świata F500, a Sebastian Kęciński kończy sezon z brązowym medalem MŚ F125.

Cykl „Hydro GP”, czyli mistrzostwa świata w niezwykle prestiżowych Formułach 500, 250 i 125, miał być w tym sezonie o wiele dłuższy. Światowa federacja odpowiedzialna za sport motorowodny (Union Internationale Motonautique) planowała rozegranie aż siedmiu eliminacji Formuły 500 i czterech Formuły 125. Niestety, kalendarz trzeba było w kilku przypadkach modyfikować. Wypadły z niego między innymi zawody w Tarnopolu na Ukrainie z powodu agresji Rosji na ten kraj. Nie doszło także do eliminacji MŚ we włoskich miejscowościach Boretto i Cremona. W obu przypadkach z powodu zbyt niskiego stanu wodny w akwenach. Ostatecznie w Formule 125 odbyły się dwie eliminacje (czeskie Jedovnice, 13-15 maja i szwedzka Mora, 29-30 lipca), a w Formule 500 trzy eliminacje, także w Jedovnicach i Morze oraz w ostatni weekend czerwca w Żninie.

W Formule 500 od początku sezonu 2022 świetnie spisywał się Marcin Zieliński. Szczecinianin zajął czwarte miejsce na inaugurację w Czechach, a potem był dwukrotnie trzeci podczas eliminacji rozegranych w Polsce i Szwecji. Zgromadzone punkty przełożyły się na tytuł wicemistrza świata. Reprezentanta Polski wyprzedził tylko Estończyk Erko Aabrams, a za naszym motorowodniakiem znalazło się wielu doświadczonych i utytułowanych kierowców. Drugi z Polaków, który zdecydował się na start w MŚ F500, Cezary Strumnik, po wielu problemach technicznych i punktach zdobywanych w Jedovnicach oraz Żninie zakończył sezon na 9 miejscu.

Dla Zielińskiego to czwarty medal mistrzostw świata w karierze, wcześniej zdobywał tylko brązowe medale, w 2016 i 2019 roku w formule 500 oraz w 2014 roku w klasie O-175.

Aż trzech reprezentantów Polski wystartowało w MŚ Formuły 125 – Sebastian Kęciński, Henryk Synoracki i Michał Kausa. Od pierwszych zawodów w okolicach prowizorycznego podium zadomowił się Sebastian Kęciński, który przed rokiem był brązowym medalistą MŚ, a w 2019 roku sięgał po złoto światowego czempionatu F125. Wywodzący się z Trzcianki motorowodniak na otwarcie cyklu w Jedovnicach zajął bardzo dobre drugie miejsce. W szwedzkiej Morze kolejne podium było bardzo blisko. Niestety, w ostatnim biegu tych zawodów jeden z rywali popełnił błąd i wytrącił Polaka z wyścigowego rytmu, za co został ukarany przez sędziów żółtą kartką. Na szczęście skończyło się bez kolizji…Po tym dość groźnym incydencie Kęciński stracił pozycję lidera, by ostatecznie zająć w Szwecji piąte miejsce. Okazało się jednak, że wyniki z Jedovnic i Mory, po anulowaniu kolejnych eliminacji MŚ, dały kolejny medal w karierze motorowodniakowi z Klubu Sportów Motorowych i Motorowodnych w Trzciance.