Prace archeologiczne przy Willi Jasny Dom. Nie odkryto szczątków więźniów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prace poszukiwawcze IPN w Warszawie

Prace archeologiczne pracowników IPN / Fot. Ewa Tylus/Poszukiwania IPN

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej zakończył I etap prac poszukiwawczych przy Willi Jasny Dom na warszawskich Włochach, gdzie od lutego do października 1945 r. miał siedzibę Główny Zarząd Informacji Wojska Polskiego.

Celem badań Instytutu Pamięci Narodowej było sprawdzenie, czy na terenie przylegającym do budynku dochodziło do tajnych pochówków ofiar – więźniów osadzonych w Willi Jasny Dom. Szacuje się bowiem, że w okresie istnienia aresztu przetrzymywano tam ponad tysiąc osób.

Prace prowadzono w dniach 26 września – 07 października 2022 r. Przebadano łącznie powierzchnię ok. 55 m2. W czasie prac nie odkryto pochówków ofiar aresztu ani przedmiotów należących do więźniów. Ujawniono wiele przedmiotów związanych z funkcjonującą w budynku Willi od 1936 r. apteką oraz przedmiotów codziennego użytku mieszkańców Willi. 

Przebadano łącznie powierzchnię ok. 55 m2. W czasie prac nie odkryto pochówków ofiar aresztu ani przedmiotów należących do więźniów. Ujawniono wiele przedmiotów związanych z funkcjonującą w budynku Willi od 1936 r. apteką oraz przedmiotów codziennego użytku mieszkańców Willi

– podaje Instytut Pamięci Narodowej.

Do prac archeologicznych dołączono do współpracy wolontariuszy z Fundacji Willa Jasny Dom, która od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną. Zajmuje się również upamiętnieniem ofiar komunistycznego reżimu, które były więzione w kamienicy przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

poszukiwania.ipn.gov.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY