Różaniec – jak odmawiać oraz jego tajemnice

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Różaniec

Różaniec / Fot. Pixabay

Każdy Katolik, różaniec i to jak go odmawiać nabywa od wczesnych lat młodości. Modlitwa różańcowa jest znana od średniowiecza. Wiąże się z powrotem rycerzy z pierwszych wypraw krzyżowych w XI wieku. Sam różaniec składa się z pięciu tajemnic: radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych,
 • Każdy Katolik, różaniec i to jak go odmawiać nabywa od wczesnych lat młodości.
 • Praktyka odmawiania różańca świętego rozpowszechniła się szczególnie po wyprawach krzyżowych.
 • Jego symbolika oparta jest na objawieniach maryjnych potwierdzonych przez Kościół Katolicki.
 • Różaniec składa się z czterech części podzielonych na pięć poszczególnych tajemnic.
 • Szczególnym miesiącem na odmawianie różańca jest październik, choć wielu świętych jak Jan Paweł II odmawiało go codziennie.
 • Zobacz także: Różaniec o piątej rano. Codziennie przez rok

Każdy Katolik, różaniec i to jak go odmawiać nabywa od wczesnych lat młodości. Pierwotnie znany był pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowany od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzony przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem. O tej modlitwie nie ma wprost wzmianki w Piśmie Świętym, choć znaczna część tej modlitwy jest oparta na Ewangelii (Łk 1, 28. 45). Symbolika różańca oparta jest na objawieniach maryjnych potwierdzonych przez Kościół Katolicki.

Nazwa różaniec, czyli wieniec róż wywodzi się ze średniowiecza. Kwiaty pełniły wówczas istotną rolę, symbolizowały różne cechy. Często ofiarowywano kwiaty Bogu i ukochanym osobom. Modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem.

Tajemnice różańca to elementy wszystkich czterech części różańca, a każda z nich zawiera pięć tajemnic. Łącznie jest 20 tajemnic różańca. Wszystkie tajemnice różańca opisują zdarzenia z życia Jezusa i Maryi. Można je określić jako streszczenie Ewangelii. Różaniec jest modlitwą maryjną, kontemplacyjną.

Części różańca – radosna, światła, bolesna i chwalebna

Tajemnice różańca świętego należy znać, jeśli chce się odmawiać różaniec. To modlitwa, którą w Kościele katolickim odmawia się szczególnie w październiku.

 • część radosna
 • część światła
 • część bolesna
 • część chwalebna

Każda z tych części składa się z pięciu tajemnic.

Czytaj więcej: Dlaczego warto posiadać w domu obrazy z wizerunkiem świętych?

Jak odmawiać różaniec i jego części?

 • Tajemnice radosne:
 1. Zwiastowanie
 2. Nawiedzenie Elżbiety
 3. Narodziny Jezusa
 4. Ofiarowanie Jezusa w świątyni
 5. Odnalezienie Jezusa w świątyni
 • Tajemnice światła:
 1. Chrzest Jezusa w Jordanie
 2. Wesele w Kanie Galilejskiej
 3. Głoszenie Królestwa Bożego
 4. Przemienienie na górze Tabor
 5. Ustanowienie Eucharystii
 • Tajemnice bolesne:
 1. Modlitwa w Ogrójcu
 2. Biczowanie
 3. Cierniem ukoronowanie
 4. Droga krzyżowa
 5. Ukrzyżowanie
 • Tajemnice chwalebne
 1. Zmartwychwstanie Jezusa
 2. Wniebowstąpienie
 3. Zesłanie Ducha Świętego
 4. Wniebowzięcie Maryi
 5. Ukoronowanie Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi

Czytaj więcej: Kobiecy Różaniec w Krakowie. Kiedy? Gdzie?

Kiedy odmawia się różaniec ?

Różaniec można odmawiać w całości, czyli wszystkie cztery części, jednak każda z nich jest przypisana do innych dni tygodnia. Konkretnie jest tak:

 • radosne tajemnice różańca – odmawia się w poniedziałek i sobotę
 • świetliste tajemnice różańca – odmawia się w czwartek
 • bolesne tajemnice różańca – odmawia się we wtorek i piątek
 • chwalebne tajemnice różańca – odmawia się w środę i niedzielę

Różaniec – jak odmawiać?

Różaniec rozpoczyna się od przeżegnania się znakiem krzyża oraz odmówienia modlitw “Wierzę w Boga Ojca” i 3 razy “Zdrowaś Maryjo”. Poprawne odmawianie różańca oznacza odmawianie modlitwy oraz medytację w tym samym czasie. Rozpoczynając rozważanie tajemnicy należy:

 • podać jej nazwę,
 • odmówić “Ojcze nasz”,
 • powtórzyć 10 razy “Zdrowaś”,
 • wypowiedzieć “Chwała Ojcu” na cześć Trójcy Świętej

Na zakończenie każdej dziesiątki, po “Chwała Ojcu”, dodaje się wezwanie do Miłosierdzia Bożego.

“O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego Miłosierdzia”.

Po zakończeniu jednej części można pominąć modlitwy wstępne i przejść od razu do kolejnej części. Na zakończenie odmawia się modlitwę “Pod Twoją Obronę”.

Czytaj więcej: 8 października ogólnoświatowy Różaniec Mężczyzn. Co to za akcja?

Dlaczego październik jest miesiącem różańca?

Był 7 października 1571 roku. Na południowy zachód od Lepanto zebrały się po dwie setki okrętów Imperium osmańskiego i Ligi Świętej. Stoczyły ze sobą jedną z bardziej krwawych bitew morskich w historii. Zwycięstwo flotylli chrześcijańskiej papież Pius V przypisał modlitwie różańcowej i ustanowił święto Matki Bożej Różańcowej.

Maryjny charakter października podkreślił w 1885 roku papież Leon XIII, wzywając do codziennego – właśnie w tym miesiącu – odmawiania różańca. Zresztą Ojciec Święty Leon XIII zasłużył na miano “papieża różańcowego” – choćby dlatego, że wydał aż 12 encyklik różańcowych.

Papieska intencja modlitwy różańcowej na rok 2022

Rok 2022 to czwarty rok Wielkiej Nowenny Różańcowej, zaplanowanej na lata 2018 – 2026 jako przygotowanie do jubileuszu 200. rocznicy powstania dzieła Żywego Różańca. “Żywy Różaniec wsparciem dzieła misyjnego” – to temat przewodni nowenny w tym roku. Papieska intencja modlitwy na miesiąc październik brzmi: “O Kościół otwarty dla wszystkich. Módlmy się, aby Kościół, wierny Ewangelii i odważny w jej głoszeniu, był przestrzenią solidarności, braterstwa i akceptacji drugiego człowieka, żyjąc coraz bardziej synodalnością”.

Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. Oto bowiem na kanwie słów pozdrowienia anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa

– wspominał św. Jan Paweł II.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

onet.pl, modlitwy24.pl, deon.pl, ekai.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY