410 lat temu zmarł ksiądz Piotr Skarga – wielki polski patriota

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jan Matejko "Kazanie Skargi"

Jan Matejko "Kazanie Skargi" / Fot. Domena publiczna

410 lat temu, 27 września 1612, w Krakowie zmarł wybitny polski patriota ksiądz Piotr Skarga. Piotr Skarga (z domu Pawęski lub Powęski) urodził się 2 lutego 1536 w podwarszawskim Grójcu. Od 1552 do 1555 studiował w Akademii Krakowskiej. Po uzyskaniu stopnia bakałarza był w latach 1555-1557 rektorem szkoły parafialnej przy kościele św. Jana w Warszawie. Od 1557 do 1562 zajmował się edukacją synów kasztelana krakowskiego.

W 1564 roku przyjął święcenia kapłańskie. We Lwowie został kanonikiem katedralnym. Zasłynął wtedy swoim talentem kaznodziejskim. Od 1566 był w Gorliczynie koło Przeworska przewodnikiem duchowym dla Jana Krzysztofa Tarnowskiego. W 1568 roku ksiądz Skarga wyjechał do Rzymu.

Zobacz także: Gabriel Janowski odsłania fakty o sprawie sprzed lat. Miał zostać otruty

Jezuita

W Rzymie w 1569 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Ukończył studia teologiczne na późniejszym Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1571 do 1572 był kaznodzieją i nauczycielem w Pułtusku. Od 1574 do 1584 posługiwał w Wilnie, gdzie przez pięć lat był rektorem Akademii Wileńskiej. Organizował równocześnie kolegia jezuickie w Połocku, Rydze i Dorpacie. Od 1584 roku był przełożonym domu przy kościele świętej Barbary. Od 1588 roku przez 24 lata był w Krakowie i Warszawie kaznodzieją króla Zygmunta III. Zmarł w Krakowie.

Ksiądz Piotr Skarga pozostawił po sobie wiele pism. Najbardziej znanymi są: „Pro sanctissima Eucharistia”, „O rządzie i jedności Kościoła Bożego pod jednym pasterzem i o greckim i ruskim od tej jedności odstąpieniu”, „Żywoty świętych Starego i Nowego Zakonu, wybrane z poważnych pisarzów i doktorów kościelnych”, „Proces konfederacji”, „Kazania sejmowe”, „Synod Brzeski”, „Wzywanie do pokuty obywatelów Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego”, „Wzywanie do jednej zbawiennej wiary”.

Wielki polski patriota

Pisma księdza Skargi są wielkim wezwaniem do patriotyzmu. Zdaniem księdza Skargi sprawy społeczne i polityczne, stanowienie prawa i rządzenie, winny być oparte na korzystaniu z daru bożego, jakim jest rozum. W swoim patriotycznym nauczaniu ksiądz Skarga doskonale łączył talent oratorski, wiedzę teologiczną, znajomość Pisma Świętego i nauczania ojców Kościoła. Do patologii niszczących Polskę ksiądz Skarga zaliczał: internacjonalizm, pieniactwo, ekumenizm, słabość władzy, szkodliwe przepisy, liberalną politykę karną. Zdaniem księdza Piotra Skargi pomyślność Polski zbudować można tylko na: patriotyzmie, solidaryzmie, dominacji katolicyzmu, silnej władzy, polityce zera tolerancji dla przestępczości, sprawiedliwości, likwidacji przywilejów klasowych, sprawnym sądownictwie, wsparciu dla zmarginalizowanych grup społecznych.

Ksiądz Piotr Skarga był jedną z najważniejszych postaci w historii pomocy organizacji pozarządowych dla potrzebujących. Był prekursorem pomocy dla osób realnie potrzebujących pomocy, a nie dla osób cynicznie wykorzystujących dobre serce innych. Uważał, że pomoc należy się tylko osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji: chorym, niesprawnym, sierotom. Kaznodzieja był założycielem wielu organizacji charytatywnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY