Kpt. Pitera: Nasza armia jest sukcesywnie wzmacniana [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sławomir Pitera

Sławomir Pitera / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"To, że możemy w naszym kraju gościć sojuszników z armii amerykańskiej oraz innych państw, świadczy o tym, że nasze bezpieczeństwo jest dwuskładnikowe" - mówił w Dniu na żywo w MN kapitan Sławomir Pitera, były oficer 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Wzmacnianie armii

“Nasza armia jest sukcesywnie wzmacniana, uzbrojenie jest modernizowana, są zakupy coraz nowocześniejszego uzbrojenia i jednoznacznie można powiedzieć, że siła naszej armii w porównaniu z latami ubiegłymi jest powiększana. Do tego dochodzą wnioski wyciągane z sytuacji, jaka panuje na Ukrainie. Co jest niespotykane od wielu lat, MON i nie tylko podejmują w miarę szybko i w miarę trafne decyzje, które przekładają się na wzmocnienie potencjału naszej armii. Wystarczyć przytoczyć przykład ustawy o obronie Ojczyzny, która diametralnie zmieniła i uporządkowała sytuację związaną z funkcjonowaniem sił zbrojnych” – mówił Pitera .

Tworzy się 6. Dywizja

“Liczebność armii jest bardzo ważna. Założenia są projektowane na najbliższe 10 lat. 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i 50 tys. WOT to proces rozłożony na lata. W założeniu to wystarczająca ilość, obyśmy nigdy nie musieli się przekonać i sprawdzić na polu walki, czy jest to wystarczająca ilość czy nie. Pamiętajmy, że siła armii to jest jeden element, ale o sile obronności świadczą również zasoby gromadzone w rezerwach, zasobach osobowych i materiałowych. Widzimy, że plany dotyczące zakupów uzbrojenia (docelowo mamy zakupić 1300 czołgów), to nie jest liczba rzucana ot tak. To liczba podawana na podstawie operacyjnych planów oficerów pracujących w MON i Sztabie Generalnym. Tworzona jest 6. Dywizja, która jest rozmieszczona na Podlasiu. Ta liczba uzbrojenia jest adekwatna do liczby zwiększania wojska” – dodawał Pitera.

Bezpieczeństwo

“Naszą siłą jest nie tylko potencjał naszej armii, ale i przynależność do NATO. To jest sojusz obronny o największym potencjale militarnym na świecie. To, że możemy w naszym kraju gościć sojuszników z armii amerykańskiej oraz innych państw, świadczy o tym, że nasze bezpieczeństwo jest dwuskładnikowe – nasza armia musi mieć potencjał do samodzielnego powstrzymania ewentualnej napaści do czasu, kiedy struktury państw sojuszniczych będą mogły zareagować. Większość sprzętu, który funkcjonuje w naszej armii jest kompatybilny i odpowiednio wykorzystywany” – wskazywał gość MN.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY