Varso Tower otwarty. Polski wieżowiec najwyższym budynkiem w krajach UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Biurowiec Varso Tower

Biurowiec Varso Tower / Fot. Wikimedia Commons

Jest to szósty co do wielkości budynek w całej Europie, plasujący się za pięcioma rosyjskimi wieżowcami.
  • Varso to kompleks budynków biurowych w warszawskiej dzielnicy Wola.
  • Uplasował się na szóstym miejscu wśród najwyższych wieżowców w Europie.
  • Ma 53 kondygnacji, a jego wysokość do dachu wynosi 230 m.
  • Zobacz też: Biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot w szkołach

Jaka jest wysokość Varso Tower?

Najwyższy budynek w Polsce i w krajach należących do Unii Europejskiej jest gotowy i został otwarty. Chodzi o wieżowiec Varso Tower, 53-piętrowy kompleks w stylu neomodernistycznym (czyt. jak klocek Lego, tylko brzydszy). Jego nazwa nawiązuje oczywiście do Warszawy, stoi bowiem w dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II.

Jego wysokość do dachu wynosi 230 m, a całkowita – 310 m. Na dachu znajduje się długa iglica. Dla niektórych zaletą budowli może być fakt, iż zasłania ona Pałac Kultury i Nauki.

Co oprócz biur?

Ponadto jest to najwyższy ogród w stolicy. Na tarasie widokowym na wysokości 206 metrów posadzono 16 drzew. Wysokie drzewa obecne są także wewnątrz budynku w przestronnym, wysokim na 10 metrów lobby. Dwie ściany jego pokryte są ręcznie wykonanymi ceramicznymi mozaikami z 1800 płytek nawiązujących do historii Warszawy.

Na piętrach 49. i 53. znajdują się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi znajdzie się restauracja i bar z widokiem na panoramę Warszawy. Zwiedzający mogą dostać się na tarasy widokowe jedną z dwóch superszybkich, panoramicznych wind. Kiedy tarasy widokowe zostaną otwarte? Prawdopodobnie staną się popularną atrakcją turystyczną i będą dostępne w 2023 roku.

Inwestycja była realizowana na działce o powierzchni 1,72 ha zakupionej w 2011 od PKP przez dewelopera, słowacką firmę HB Reavis, za 171 mln zł. Architekturą zajęła się warszawska pracownia HRA Architecki oraz brytyjska firma Foster and Partners.

Które wieżowce są najwyższe w Europie?

Jest to szósty co do wielkości budynek w całej Europie, plasujący się za pięcioma rosyjskimi wieżowcami. W ogóle listę najwyższych wieżowców w Europie zdominowała Moskwa, choć najwyższy jest Łachta Centr w Sankt Petersburgu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The First News, Wikipedia, Varso.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY