78. rocznica bitwy pod Rząbcem. Odsłonięcie pomnika – gdzie, kiedy?

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
78. rocznica Bitwy pod Rząbcem

78. rocznica Bitwy pod Rząbcem / Fot. Twitter

Jedno z najbardziej zakłamanych wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej - napisał Leszek Żebrowski.
  • 8 września 1944 roku pod Henrykowem miała miejsce zwycięska walka Brygady Świętokrzyskiej NSZ z oddziałami dywersji sowieckiej i komunistycznej.
  • W najbliższą niedzielę 11 września odbędzie się uroczystość związana z odsłonięciem pomnika upamiętniającego bitwę pod Rząbcem.
  • Zobacz też: Reparacje wojenne. Grecja dołącza do Polski

W Niedzielę 11 września odbędzie się uroczystość związana z odsłonięciem pomnika upamiętniającego bitwę pod Rząbcem. Była to zwycięska walka Brygady Świętokrzyskiej NSZ z oddziałami dywersji sowieckiej i komunistycznej, która miała miejsce 8 września 1944 r. pod Henrykowem.

Henryków, Gajówka Borowiec – to miejsce wydarzenia. O godzinie 14:00 sprawowana będzie Msza święta polowa, a godzinę później zaprezentowany zostanie przebieg bitwy pod Rząbcem. Na 15:30 zaplanowane są wystąpienia okolicznościowe i składanie kwiatów.

Na wydarzenie zaprasza historyk, Leszek Żebrowski:

Uroczystości związane z upamiętnieniem rozgromienia bandyckiej komuny przez Brygadę Świętokrzyską NSZ pod Rząbcem. Jedno z najbardziej zakłamanych wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej. Nareszcie trochę prawdy!

“Sanowski”

Z bitwą związana jest ciekawostka. Zwycięstwo pod Rząbcem ocaliło życie ppor. F.Bajcerowi. “Sanowskiemu”, który wraz z 12 żołnierzami Brygady, został pojmany przez AL-owców. Stojąc nad wykopanym dołem i oczekując na śmierć, złożył obietnicę Bogu, że w razie ocalenia zostanie księdzem. “Sanowski” po wojnie wstąpił do seminarium duchownego w Rzymie.

“Sanowski” to ten po prawej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY