Reparacje wojenne. Grecja dołącza do Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zniszczenia Wielunia w czasie II wojny światowej / Fot. Twitter

Europoseł PiS dr Zbigniew Kuźmiuk poinformował, że deputowani do Parlamentu Europejskiego z Grecji zaproponowali Polsce wspólną rezolucję ws. reparacji od Niemiec. Propozycja padła na posiedzeniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.
  • Według informacji europosła Prawa i Sprawiedliwości dr Zbigniewa Kuźmiuka, greccy eurodeputowani zaproponowali wspólną rezolucję ws. reparacji.
  • Grecy wraz z Polską chcą przeprowadzić udaną akcję dyplomatyczną w kierunku Berlina.
  • Europoseł wyjawił również, że Polska odwaga zachęciła również Włochów do ubiegania się o reparacje wojenne.
  • Zobacz także: Niemiecki historyk: Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec

Propozycja stanowi efekt publikacji raportu o polskich stratach wojennych w czasie II wojny światowej, który wzbudza duże zainteresowanie europosłów. Stąd rozważana jest prezentacja raportu w Parlamencie Europejskim. Dr Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z Radio Maryja wskazał, że nie wyklucza podjęcia działań na rzecz przyjęcia rezolucji.

Przedstawiciel Grecji poruszył tę kwestię, po prostu gratulując polskiemu rządowi, że zdecydował się wejść na oficjalną ścieżkę żądania roszczeń od Niemiec i zaproponował wspólne działania, w tym rezolucję, przy czym chcemy, żeby to wszystko jednak „miało ręce i nogi”, więc najprawdopodobniej na jakieś specjalne posiedzenie EKR-u zaprosimy przedstawicieli komisji, która przygotowała ten raport. Dopiero później podejmiemy działania dotyczące ewentualnego przygotowania takiej rezolucji. Nie wykluczam, że pójdziemy tą drogą, zwłaszcza że w swojej frakcji mamy Włochów, którzy także są na pewnym etapie ubiegania się o reparacje

– wyjaśnił europoseł Prawa i Sprawiedliwości dr Zbigniew Kuźmiuk.

W wywiadzie dla jednego z niemieckich dzienników kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że kwestia reparacji dla Polski jest zamknięta.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk ocenił, że polityk zmieni zdanie po przekazaniu polskiej noty dyplomatycznej. Temat reparacji wojennych będzie poruszony także w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY