Otwarcie archiwalnej wystawy. Gliński: “Skala tych zbrodni jest bezprecedensowa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Otwarcie wystawy historycznej

Minister kultury Piotr Gliński / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W dzisiejszych uroczystości wziął udział Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Ekspozycja zawiera zdjęcia ukazujące skutki niemieckiej i sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Wernisaż ma miejsce w związku z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński otworzył dzisiaj w Warszawie wystawę historyczną “Bez Przedawnienia”.
  • Wystawa dotyczy II wojny światowej i strat jakie Polska poniosła w tym okresie.
  • Ekspozycja zawiera zdjęcia ukazujące skutki niemieckiej i sowieckiej napaści na Polskę w 1939 r.
  • Zobacz także: Inflacja bije rekord w strefie euro, rosnąc do 9,1%

Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że w latach 1939-1945 Polska doznała bezprecedensowych strat, zarówno jeśli chodzi o ludność, jak i wszystkie inne dziedziny życia. Dodał przy tym, że nasz kraj został pozbawiony szans rozwojowych na wiele lat.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił też, że Polska powinna domagać się zadośćuczynienia od Niemiec za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej, ponieważ one nie ulegają przedawnieniu.

Skala tych zbrodni, skala tych strat jest bezprecedensowa. Dlatego mówimy: bez przedawnienia! Argumenty podstawowe, dotyczące tego, że pomiędzy państwami cywilizowanymi – zwłaszcza we współczesnej Europie – nie ma czegoś takiego jak przedawnienie zbrodni II wojny światowej, opierają się na racjach moralnych prawnych i politycznych. Gdybyśmy mieli zgodzić się na to, że można przedawniać takie zbrodnie, to musielibyśmy się zgodzić na abdykację współczesnej cywilizacji, bo ona jest oparta na pewnych zasadach i wartościach, także tych wartościach, które nazywają się wartościami europejskimi 

– podkreślił minister kultury i wicepremier Piotr Gliński.

Wystawa archiwalnych fotografii jest elementem zainaugurowanej kampanii #bezprzedawNIEnia, przypominającej o nierozliczonych krzywdach i braku zadośćuczynienia dla Polski za poniesione straty w wyniku II wojny światowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

twitter.com, radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY