Wolica Śniatycka: Odsłonięto Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej [+FOTO]

foto
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej / Fot. Twitter

W Wolicy Śniatyckiej, miejscu bitwy pod Komarowem, odsłonięto Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

30 sierpnia 1920 roku rozpoczęła się czterodniowa bitwa pod Komarowem, największa potyczka kawalerii XX wieku. Polacy stoczyli wówczas zwycięski bój z bolszewicką armią.

Z tej okazji 28 sierpnia w niedzielę w miejscu starcia – we wsi Wolica Śniatycka – odbyły się główne obchody 102. rocznicy batalii. Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział:

Do walki stanął cały naród, który walczył o odzyskaną niedawno wolność. Mimo, że siły bolszewickie były liczniejsze i siały terror, to nasi przodkowie zatrzymali Rosję i uratowali Europę przed nawałą bolszewicką.

Wicepremier Piotr Gliński wskazał trzy cechy polskiego żołnierza, które jego zdaniem zapewniły wygraną:

To był kunszt wojskowy, to była wiara w Boga i to była miłość do Ojczyzny. To są trzy cechy, na których wtedy powstała polska niepodległość. Cóż, okazuje się po 102 latach, że wciąż te trzy piękne cechy charakteru polskości decydują o naszych współczesnych losach. Wtedy obroniliśmy Europę, a dzisiaj też mamy wyzwania, zwłaszcza wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Pomnik

Uroczystości rocznicowe były zarazem Świętem Kawalerii Polskiej. Odsłonięto Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, powiedział:

Polacy bardzo długo czekali na pomnik, który przypomina Bitwę pod Komarowem, gdzie polscy kawalerzyści pokonali armię sowiecką. IPN wspiera inicjatywy społeczne, patriotyczne i także mieliśmy swój udział przy tym wielkim dziele.

Pomnik jest owocem 20-letniej pracy i kosztował niemal 4 mln złotych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY