Przemyśl: Festiwal “Łączy nas historia”. Będzie trwał trzy dni

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Festiwal "Łączy nas historia"

Festiwal "Łączy nas historia" / Fot. Twitter

W programie przygotowano prelekcje, rekonstrukcje historyczne, kuchnie polowe, koncerty muzyczne, przejazd zabytkowych pojazdów.

Od 26 do 28 sierpnia będzie miał miejsce w Przemyślu festiwal “Łączy nas historia”. Motywem przewodnim jest historia Twierdzy Przemyśl, zespołu obiektów obronnych i trzeciej co do wielkości twierdzy w Europie.

W programie przygotowano prelekcje, rekonstrukcje historyczne, kuchnie polowe, koncerty muzyczne, przejazd zabytkowych pojazdów. Innymi częściami składowymi Festiwalu będzie rekonstrukcja defilady połączonych wojsk niemieckich i austro-węgierskich, która odbyła się w czerwcu 1915 roku po odbiciu Twierdzy z rąk rosyjskich, modlitwa polowa oraz złożenie kwiatów na cmentarzach wojennych przy ul. Przemysława.

Kontrowersje

Negatywne komentarze pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia. Podobno oburzenie wywołała zaplanowana rekonstrukcja historyczna “Wizyta cara Mikołaja II w zdobytej Twierdzy”. Car Rosji Mikołaj II faktycznie, w 1915 roku, był w Przemyślu. Odwiedzał wówczas podbite tereny.

W festiwalu wezmą udział również dzieci. Stąd tym bardziej może kogoś dziwić zaplanowana na sobotę “scenka rodzajowa <<Dom Uciech>> w kamienicy pod Jeleniem”. Beata Bielecka, Naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Przemyślu, zapewnia jednak:

Wśród tych wszystkich wydarzeń w sposób nie wzbudzający żadnych niemoralnych, czy niedwuznacznych skojarzeń pokażemy “Dom Uciech” w Kamienicy pod Jeleniem, w której autentycznie się znajdował. Przed wybuchem Wielkiej Wojny przy tak dużym wzroście liczby ludności i wojska powstały liczne restauracje, szynki, browary, gorzelnie i instytucje czy też i domy publiczne.

Szczegółowy plan festiwalu można zobaczyć tutaj.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY