51 lat temu Rosjanie czołgami zaczęli niszczyć Cmentarz Orląt Lwowskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ukraińcy

Polskie lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa / Fot. Twitter

25 sierpnia 1971 roku, 51 lat temu, Rosjanie okupujący Ukrainę zadecydowali o likwidacji Cmentarza Orląt Lwowskich. Destrukcja przez Rosjan przeprowadzona była z rozmachem – do niszczenia nekropolii wykorzystali czołgi. Celem Rosjan było zatarcie materialnej dowodów świadczących o polskości Lwowa i Kresów.

Historia nekropolii

W listopadzie 1918 zdecydowano, że nekropolia bohaterskich obrońców polskości Lwowa zostanie umieszczona na terenie przyległym do Cmentarza Łyczakowskiego. Pierwsze pogrzeby odbyły się 24 listopada. Z czasem na nowy cmentarz przeniesiono ciała poległych (w walce o Lwów z Ukraińcami i Żydami) Polaków z tymczasowych miejsc pochówków. Krewni ofiar stworzyli Straż Mogił Polskich Bohaterów. Zagospodarowanie terenu rozpoczęto dwa lata później w wyniku agresji Rosji na Polskę z 1920 roku. Na cmentarzu powstały pomniki poległych żołnierzy amerykańskich, angielskich i francuskich, którzy wspierali Polaków. Przed rosyjską agresją na Polskę w 1939 na cmentarzu było pochowanych 1926 obrońców miasta i 933 żołnierzy poległych poza Lwowem w czasie walk o Polskę.

Cmentarz przetrwał pierwszą rosyjską okupację 1939-1941, okupację niemiecką, i zaczął być niszczony przez Rosjan od rozpoczęcia drugiej rosyjskiej okupacji w 1944 roku. Rosjanie byli wściekli, bo Cmentarz Orląt Lwowskich stał się miejscem manifestacji polskiego patriotyzmu. Rosjanom udało się skutecznie zlikwidować polskość Lwowa, deportując wielu Polaków na tereny późniejszego PRL. Odsetek Polaków we Lwowie spadł do 4%.

Zobacz także: Kłótnia w Sejmie ws. Odry. Ogromne środki na rewitalizację rzeki

Rosjanie systematycznie niszczyli groby polskich patriotów

Od 1944 roku trwała systematyczna destrukcja nekropoli. Najpierw Rosjanie zniszczyli pomniki żołnierzy francuskich i amerykańskich, rozkradli co większe kawałki marmuru i wszystko, co było metalowe. 25 sierpnia 1971 na teren cmentarza wjechały rosyjskie czołgi i zniszczyły kolumnadę, groby zasypano ziemią lub zalano asfaltem pod drogę. Płyty nagrobne zniszczono, usunięto schody frontowe, w katakumbach Rosjanie otwarli zakład kamieniarski. Zniszczone nagrobki polskich patriotów Rosjanie wykorzystali jako gruz przy budowie pomnika Lenina. Zachowanie Rosjan wywołały protesty Polaków w Polsce i na emigracji w USA. Dewastację cmentarza potwierdzili przedstawiciele amerykańskiej ambasady przybyli z Moskwy.

Od maja 1989, dwa lata przed końcem rosyjskiej okupacji Ukrainy, pracownicy polskiej firmy Energopol zaczęli porządkować cmentarz. Restauracja nekropolii trwała do 1995 roku. Wstrzymały ją władze samorządowe Lwowa. Prace renowacyjne dokończono do 2005 roku. Przez kolejne lata samorząd Lwowa sprzeciwiał się umieszczaniu polskich symboli na cmentarzu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY