Kłótnia w Sejmie ws. Odry. Ogromne środki na rewitalizację rzeki

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spór ws. Odry w czasie posiedzenia komisji sejmowej

Posiedzenie komisji sejmowej / Fot. PAP/Paweł Supernak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Politycy dyskutują w Sejmie na temat sytuacji ekologicznej na Odrze. Posłowie opozycji winą obarczają rząd Prawa i Sprawiedliwości. Lewica domaga się dymisji pięciu wojewodów, a także minister klimatu i środowiska, Anny Moskwy.
  • Od kilku tygodni trwa walka o przywrócenie Odry do stanu używalności.
  • Posłowie opozycji obwiniają rząd Prawa i Sprawiedliwości o niewystarczające zarządzanie kryzysem ekologicznym.
  • Poseł Marta Golbik wskazała, że od marca alarmowała o zatruwaniu rzek.
  • Z kolei wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował o 18,6 mld zł, które zostaną przeznaczone na rewitalizację Odry.
  • Zobacz także: Tajemniczy pył nad Polską. Mieszkańcom zalecono unikanie spacerów

Posłowie opozycji, przedstawiając wnioski pokontrolne w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze, winą za sytuacje obarczali rząd. Poseł Marta Golbik, przedstawiła informacje z Gliwic, gdzie w marcu pojawiły się pierwsze śnięte ryby.

Fakt, że nie zbadano tych ryb, czyli nie wysłano do zbadania ryb już w marcu, co mogłoby dać dużo wcześniejsze informacje o tym, co tam się dzieje niepokojącego. Nie otrzymaliśmy dokumentów, które nas najbardziej interesują, czyli dokumentów dot. pozwoleń wodno-prawnych oraz zrzutów i obawiamy się, iż możemy ich nie uzyskać. Czekamy na nie i liczę na to, że one do nas dotrą

– zauważyła poseł Platformy Obywatelskiej Marta Golbik.

Zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej Dariusza Jońskiego katastrofy można było uniknąć, gdyby prawidłowo zadziałał odpowiedni system, którego obecnie nie ma.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał czas powołać największą instytucję, czyli Wody Polskie, która zatrudnia w tej chwili prawie 6 tys. osób, działa już prawie 4,5 roku i pobiera opłaty m.in. za wprowadzenie do wód ścieków i ziem i z tych pieniędzy – zamiast kupić system monitorowania jakości wód – zatrudniała osoby, kupowała samochody (ponad 300 aut) i słynne mundury

– stwierdził poseł PO Dariusz Joński.

Oficjalnie nikt nie zna jeszcze przyczyny śnięcia ryb w rzece lecz badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały duże zasolenie w Odrze. To spowodowało kwitnięcie tzw. złotych alg oraz wydzielanie się toksyn szkodliwych dla ryb. Inspektorat zlecił badania porównawcze w Czechach, Holandii i Anglii. Wyniki badań z czeskiego laboratorium są porównywalne z polskimi.

Czytaj więcej: Litwa chce przepytywać Rosjan na granicy. “Do kogo należy Krym?”

Ogromne środki na rewitalizację Odry

Obecny w Sejmie wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, wskazał na środki, jakie zostaną przeznaczone na poprawę sytuacji.

Obecnie w zasobach związanych z polityką i gospodarką ściekową już mamy przygotowane 18.6 mld zł, które mogą być skierowane właśnie na realizację naszych zadań. Oczywiście dotyczy to całego kraju. Jednak w pierwszej kolejności ruszamy przede wszystkim z Odrą i zabezpieczeniem na przyszłość, tak aby nie stała się ponownie rzecz, jaka miała miejsce

– poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Poza tym przedsiębiorcy, którzy zostali poszkodowani w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze, będą mogli liczyć na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY