II Powstanie Śląskie – 102. rocznica

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Powstańcy

Powstańcy / Fot. Wikimedia Commons (przeróbka własna)

Na niemiecki zamordyzm i destrukcję Polacy zareagowali zbrojnie. Cele były mniejsze, ale za to realne.

Niedawno była 103. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego, a dziś – 19 sierpnia – mijają 102 lata od drugiej odsłony zrywu. Jest tak, ponieważ II Powstanie Śląskie wybuchło niedługo po rocznicy pierwszego powstania.

II Powstanie Śląskie było czymś zupełnie innym, aniżeli to uprzednie. O ile tamto wynikało bardziej z emocji niż chłodnych kalkulacji, tak w tym przypadku Polacy byli bardziej zorganizowani. Bezpośrednią przyczyną była agresja Niemców, którzy na pogłoskę o zdobyciu Warszawy przez bolszewików, wyszli na ulicę.

Będąc na Śląsku, można zaobserwować, że niejeden szpital i ulica nosi imię doktora Andrzeja Mielęckiego. Ten lekarz podczas zamieszek w Katowicach próbował pomóc rannym Niemcom, postrzelonym przez francuskich żołdaków, gdy tamci demolowali polskie sklepy. Zaatakowali go jednak niemieccy bojówkarze. Rannego wyjęli z ambulansu i wrzucili do rzeki.

Reakcja

Na zamordyzm i destrukcję Polacy zareagowali zbrojnie.

Cele były mniejsze, ale za to realne. Chodziło o zatrzymanie niemieckiego terroru, “wymuszenie” interwencji Ententy, usunięcie ze spornego obszaru niemieckiej policji politycznej. Udało się. Po ok. tygodniu walk zachód wyegzekwował rozejm. Polacy zyskali ochronę, dostęp do administracji i sił porządkowych. Niemiecką policję plebiscytową zastąpiono mieszaną – polsko-niemiecką. Powstańcy uzyskali też zapewnienie ukarania przywódców antypolskich wykroczeń.

Nauczeni poprzednią porażką Polacy pokazali, że jeśli odłożą emocje na bok i rozsądnie się zorganizują, są w stanie odeprzeć siły zachodniego mocarstwa. Tym razem akcja zakończyła się na rozkaz jej dowódców.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY