Dziś 103. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Powstańczy oddział z karabinem maszynowym w Bogucicach

Powstańczy oddział z karabinem maszynowym w Bogucicach / Fot. Wikimedia Commons

Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym roku ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.
  • Skutkiem traktatu wersalskiego przyszłość Górnego Śląska miał zależeć od plebiscytu. Polacy wyszli na ulice, by pokojowo zademonstrować swój sprzeciw, aczkolwiek niemiecka administracja odpowiedziała przemocą.
  • Owocem tego było założenie konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POW GŚ). Po kilku miesiącach w jej szeregach było ponad 23 tysiące Górnoślązaków.
  • W nocy z 16 na 17 sierpnia grupa powstańców chwyciła za broń.
  • Zobacz też: 15 sierpnia — Święto Matki Boskiej Zielnej

103 lata temu wybuchło pierwsze z trzech śląskich powstań. Skutkiem traktatu wersalskiego przyszłość Górnego Śląska miał zależeć od plebiscytu. Polacy wyszli na ulice, by pokojowo zademonstrować swój sprzeciw, aczkolwiek niemiecka administracja odpowiedziała przemocą.

Owocem tego było założenie konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POW GŚ). Po kilku miesiącach w jej szeregach było ponad 23 tysiące Górnoślązaków. Wszyscy złożyli przysięgę:

Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej. Ślubuję dochować tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg.

Wbrew przysiędze

Wybuch powstania nastąpił wbrew treści przysięgi, bo niezgodnie z rozkazami przywództwa. W nocy z 16 na 17 sierpnia grupa powstańców chwyciła za broń. To nie ostatni raz, gdy nad powstańczą walką Polaków górę biorą emocje. Zapaleńcy mogli mieć w pamięci niedawną masakrę przed kopalnią Mysłowice. To tam niemieckie wojsko zamordowało dziesięć osób, w tym kobiety i dziecko.

Ówcześnie na Górnym Śląsku stacjonowało 50 tysięcy niemieckich wojskowych, a powstańcy mieli zaledwie kilka tysięcy karabinów. Poza chęcią do walki nie było nic, toteż osiem dni później ci, którym udało się przeżyć, uciekli do polskiej granicy.

Nowe święto państwowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym roku ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. 20 czerwca nie jest dniem wolnym od pracy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY