78 lat temu w Powstaniu Warszawskim zginął Tadeusz Gajcy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sztuka-i-Narod Gajcy

Tadeusz Gajcy / Fot. Archiwum

16 sierpnia 1944, 78 lat temu, Niemcy zabili w czasie powstania warszawskiego Tadeusza Gajcego, poetę, członka konspiracyjnej Konfederacji Narodu zrzeszającej narodowych radykałów z Falangi RNR Bolesława Piaseckiego (odłamu ONR), współtwórcę nacjonalistycznego konspiracyjnego czasopisma „Sztuka i Naród”.

Zobacz także: USA: Pracownicy urzędu podatkowego w ramach ćwiczeń symulowali atak na podmiejski dom

Tadeusz Gajcy urodził 8 lutego 1922, w Warszawie, w domu przy ul. Dzikiej 43/45, w ubogiej robotniczej rodzinie, jego ojciec był ślusarzem, a matka położną. Jego przodkowie byli Węgrami. W gimnazjum ojców Marianów chodził w do tej samej klasy co oprawca Jaruzelski. Był ministrantem. Pod okupacją niemiecką zdał tajną maturę i został studentem polonistyki w podziemnym Uniwersytecie Warszawskim.

Dzięki Zdzisławowi Stroińskiemu został członkiem konspiracyjnej organizacji Konfederacja Narodu założonej z inicjatywy działaczy Ruchu Narodowo-Radykalnego Bolesława Piaseckiego. Współtworzył narodowy miesięcznik literacki „Sztuka i Naród”. Na łamach miesięcznika postulował, by poezja była narodowa i inspirowała do walki. Gajcy zginął 16 sierpnia 1944 w Powstaniu Warszawskim, w kamienicy mieszczącej się przy ul. Przejazd nr 1/3 (dziś Andersa)

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY