Żołnierze Wojska Polskiego zamordowani przez UPA doczekali się pochówku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jawornik Ruski - roczystości pogrzebowe 14 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 roku przez ukraińskich nacjonalistów.

Jawornik Ruski - roczystości pogrzebowe 14 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 roku przez ukraińskich nacjonalistów. / Fot. Twitter/Marcin Kowalski

W piątek 29 lipca w Jaworniku Ruskim na Podkarpaciu odbyły się uroczystości pogrzebowe 14 żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych w lipcu 1946 roku przez ukraińskich nacjonalistów.

Zobacz także: Doniosły epizod Historii Polski i Kościoła Katolickiego XX wieku. 81. rocznica śmierci św. o. Kolbe

Uroczystości to efekt prac IPN. W 2015 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie otrzymała informacje od mieszkańców Jawornika Ruskiego, że w okolicznych lasach mogą znajdować się szczątki uprowadzonych i zamordowanych przez UPA mieszkańców pobliskiej wsi Pawłokomy.

Na miejscu jednak nie odnaleziono prochów mieszkańców, lecz szczątki 14 żołnierzy oddziału manewrowego 28 pułku piechoty Wojska Polskiego z Przemyśla pod dowództwem ppłk. Wygnańskiego.

Po przeprowadzeniu przez IPN śledztwa udało się odnaleźć mogiłę pochowanych skrycie 14 żołnierzy. To była żmudna praca zarówno prokuratorów, archiwistów, jak i pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Szwagrzyka. W wyniku badań genetycznych ustaliliśmy tożsamość tych osób – powiedział dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY