Zobacz także: Doniosły epizod Historii Polski i Kościoła Katolickiego XX wieku. 81. rocznica śmierci św. o. Kolbe
Uroczystości to efekt prac IPN. W 2015 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie otrzymała informacje od mieszkańców Jawornika Ruskiego, że w okolicznych lasach mogą znajdować się szczątki uprowadzonych i zamordowanych przez UPA mieszkańców pobliskiej wsi Pawłokomy.
Na miejscu jednak nie odnaleziono prochów mieszkańców, lecz szczątki 14 żołnierzy oddziału manewrowego 28 pułku piechoty Wojska Polskiego z Przemyśla pod dowództwem ppłk. Wygnańskiego.
Po przeprowadzeniu przez IPN śledztwa udało się odnaleźć mogiłę pochowanych skrycie 14 żołnierzy. To była żmudna praca zarówno prokuratorów, archiwistów, jak i pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Szwagrzyka. W wyniku badań genetycznych ustaliliśmy tożsamość tych osób – powiedział dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Dzisiaj, w Jaworniku Ruskim odbyły się uroczystości pogrzebowe 14 żołnierzy zamordowanych przez bandy UPA w 1946 roku.
— Marcin Kowalski (@M_Kowalski1918) July 29, 2022
Mimo, że to pogrzeb, to jednak cieszy, że po 76 latach leżenia w bezimiennej jamie, ofiary znalazły spokój w poświęconej ziemi.
Ilu jeszcze na to czeka? pic.twitter.com/JmRvhryxmp
Wielka i bardzo dobra robota @ipngovpl w tej sprawie, brawo!
— Marcin Kowalski (@M_Kowalski1918) July 30, 2022
Mnie tylko ciekawi czy ta banda krzycząca o likwidacji IPN, przez sekundę zastanowiła się kto wtedy miałby przejąć ich obowiązki i wykonywać tego typu pracę. https://t.co/C5qi0pbt4a
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Radio Maryja, Twitter