Nowe książki o zbrodniach banderowców na Wołyniu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
książki o Wołyniu

Książki o Wołyniu / Fot. Wydawcy

Temat zbrodni nazistów ukraińskich na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej jest popularny. O zbrodniach ukraińskich na Polakach wydawanych jest dużo więcej książek niż o dużo większych i trwających o wiele dłużej zbrodniach rosyjskich na Polakach czy o zbrodniach niemieckich na Polakach. Popyt na Wołyń skłania wydawców do opisywania tematu, a podaż nakręca popyt.

Zobacz także: Ks. Isakowicz-Zaleski: Prezydentowi rodziny pomordowanych przeszkadzają [NASZ WYWIAD] 

Obrońcy Wołynia

Jedną z najnowszych publikacji o Wołyniu jest wydana przez wydawnictwo Replika praca „Obrońcy Wołynia” autorstwa Marka Koprowskiego. W tej 344-stronicowej pracy czytelnicy znajdą informacje o walce polskiej konspiracji z ukraińskimi nazistami dokonującymi eksterminacji Polaków, historii polskiej konspiracji powstałej po tym jak Rosja sowiecka (sojusznik nazistowskich Niemiec) zajęła wschodnie tereny międzywojennej Polski, i historii niestety skutecznego zniszczenia polskiej konspiracji przez rosyjskiego okupanta (przez co po zajęciu tych terenów przez Niemców w 1941 roku polska konspiracja na Kresach była słaba). Marek Koprowski w swej książce przybliża historię kilkunastu najbardziej znanych polskich obrońców walczących z ukraińskimi nazistami. „Obrońcy Wołynia” to praca oparta na wspomnieniach, relacjach, dokumentach z epoki i opracowaniach historycznych.

Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA

Wydana przez wydawnictwo Replika praca „Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA” to kolejna praca z serii książek Marka Koprowskiego o zbrodniach ukraińskich nazistów. Z pracy „Śmierć banderowcom” czytelnicy dowiedzą się o historii likwidacji struktur UPA przez sowietów w 1954 roku, sprawnym rozpracowywaniu i likwidowaniu przez sowietów pojedynczych banderowców w kolejnych latach, i o tym w ostatnich dekadach banderyzm odradza się na Ukrainie. Koprowski w swej książce jednoznacznie krytykuje gloryfikacje ukraińskiego nazizmu (choć został on potępiony przez arcybiskupa Szeptyckiego), dwuznaczną postawę ukraińskiej cerkwi wobec ukraińskiego i niemieckiego nazizmu (za którą sowiecki postanowili całkowicie zniszczyć ukraińską cerkiew). Z książki można się dowiedzieć o masowych sowieckich represjach wobec Ukraińców walczących z sowieckim okupantem – represje te dotykały też oprawców z Wołynia i Małopolski Wschodniej. Autor w swej pracy przypomina, że pod koniec wojny UPA nie mogła liczyć na poparcie społeczne. Autor pracy „Śmierć banderowcom” w swej książce (opartej na literaturze polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej – w tym i dokumentach NKWD, MGB i KGB) opisał walkę OUN-UPA z sowieckim okupantem na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

Widma nocy. Dokumentacja zbrodni

Nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się 336 stronicowa praca „Widma nocy. Dokumentacja zbrodni” autorstwa Stanisława Srokowskiego. Książka ta pozwoli czytelnikowi, wbrew establishmentowi, których uznał temat Wołynia za tabu, uporządkować wiedzę o ludobójstwie Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Srokowski w swej pracy opisuje zbrodnie nazistów ukraińskich na Polakach we wrześniu 1939, relacje swojego ojca i matki o tragedii Polaków, sadystyczne zbrodnie banderowców, antypolonizm Rosjan, Białorusinów i Żydów, zbrodnie OUN na Ukraińcach, haniebną rolę ukraińskiego kleru, przemoc seksualną Ukraińców wobec Polek, 362 sposoby mordowania Polaków wykorzystywane przez banderowców. Wydana przez Frondę praca zawiera wiele świadectw bezpośrednich świadków banderowskich zbrodni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY