Agata Sitko złotą medalistką World Games 2022. To już drugie złoto Biało-Czerwonych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Na podium od lewej stoją Kelsey MCCARTHY, Agata SITKO i Francesca PARRELLO / Fot. FB International Powerlifting Federation - IPF

Wspaniały sukces naszej 19-letniej reprezentantki na Igrzyskach sportów nieolimpijskich World Games! Agata Sitko zdobywa złoty medal w trójboju siłowym w kategorii wagi ciężkiej. To jej kolejny wielki sukces w karierze po zdobyciu mistrzostwa świata w 2021 roku i wicemistrzostwa świata w tym roku w formule klasycznej.

Trójbój siłowy to dyscyplina sportu zaliczana do gatunku siłowych, której historia sięga lat 50. XX wieku. Składa się ona z trzech ćwiczeń, wymagających dużej siły mięśni, pozwalającej podnosić spore ciężary: przysiad ze sztangą, wyciskanie na ławce poziomej i martwy ciąg. Zmagania od początku powstania dyscypliny odbywają się w koszulkach wykonanych ze specjalnego materiału, która pomaga osobie wykonującej bój wyciskać większe ciężary na zasadzie rozciągania i kurczeniu się. Taka forma rywalizacji odbywa się na Igrzyskach World Games. Od 10 lat mistrzostwa świata najbardziej znanej federacji IPF rozgrywane są również w formie klasycznej, czyli bez tzw. koszulek wspomagających.

Agata Sitko bezkonkurencyjna na World Games w kat. ciężkiej

Rewelacyjny występ zaliczyła nasza reprezentantka w rywalizacji wagi ciężkiej w zmaganiach trójboistek siłowych na Igrzyskach sportów nieolimpijskich. Agata Sitko, nasza mistrzyni świata z 2021 roku w kategorii do 84 kg była jedną z faworytek. Rozpoczęło się od przysiadu. Polka zaliczyła ciężar 270 kg, lepsza okazała się tutaj tylko Niemka Sonja Kruger z wynikiem 280 kg, największa rywalka naszej zawodniczki.

Duże nerwy dostarczył nam drugi bój na ławeczce, czyli wyciskanie sztangi leżąc. Tutaj niespodziewanie nasza reprezentantka nie umiała sobie poradzić z pierwszym zgłoszonym ciężarem 195 kg, co prawda był to atak już od razu na rekord świata, ale mieliśmy nadzieje, że trenerzy wiedzą co robią. Po drugiej spalonej próbie baliśmy się, że start Agaty może zakończyć się niepowodzeniem, niezaliczenie jednego z trzech boi dyskwalifikowało by z dalszej walki o medale. Na szczęście trzecia próba Polki na ciężar 195 kg była już udana. Odetchnęliśmy z ulgą, tym bardziej, że najgroźniejsza rywalka Niemka zaliczyła tutaj tylko 95 kg, paląc dwa podejścia na ciężar 200 kg.

Rywalizację na ławeczce z rekordowym wynikiem wygrywa więc Agata Sitko i pozostaje jej bój w martwym ciągu, w którym Polka jest bardzo silna. Sprawa wydaje się prosta. I tak się staje. Nasza zawodniczka bez problemu podnosi zgłoszone ciężary w martwym ciągu najpierw bijąc rekord świata juniorów wynikiem 235 kg, później rekord świata open 252,5 kg, a następnie podwyższa go w trzecim podejściu na 261 kg, w sumie daje jej to również rekord świata w całym trójboju 726 kg!

W systemie World Games, gdzie jest podział tylko na 4 kategorie wagowe: lekka, średnia, ciężka i superciężka, decyduje jednak przelicznik wagi zaliczonego ciężaru do ciężaru ciała, a nie suma zaliczonych podejść, w tym przeliczniku nasza reprezentantka także okazała się najlepsza i to zdecydowanie, wyprzedzając drugą w końcowej klasyfikacji Amerykankę z Wysp Dziewiczych aż o 10 punktów.

To kolejny wielki sukces Agaty Sitko, która ma dopiero 19 lat. Po zdobyciu mistrzostwa świata w ubiegłym roku, mistrzostwa Europy i wicemistrzostwa świata w zmaganiach klasycznych w tym roku dokłada mistrzostwo World Games. Gratulacje dla naszej reprezentantki.

Wyniki World Games

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY